نسخه موبایل
بهمن ۲۳, ۱۳۹۶ 342083 اجتماعی خبر گیلان یادداشت
پیمان بازدیدی

دور تسلسل باطلی بنام درختکاری وبازی با عواطف پاک دوستداران فضای سبز و سمنهای دوستدار محیط زیست سبز

سازمانهای مردم نهاد نه به صورت نمادین بلکه با عشق و بر اساس رسالت خود به عنوان شهروند مسئولیت پذیر ، همکاریهای بسیاری با عوامل شهرداری نموده و در جبهه دیگر نهاد شهرداری رشت با توجه به آمار های ارائه شده ، هر سال حدود هشت هزار نهال غرس کرده اما در یکی دو سال اخیر متاسفانه بجز تعداد اندکی از درختان مابقی به خاطر عدم نگهداری صحیح و عوامل دیگر خشک و نابود شده اند .

گیل خبر/ پیمان بازدیدی

چند سالیست که گروه های مردم نهاد شهر رشت با مشارکت سازمان پارک ها و فضای سبز اقدام به کاشت نهال در پارک ها و حاشیه خیابانها کرده اند ، ولی در کمال تاسف به دلیل مشکلات عدیده از جمله عدم نگهداری مناسب ، عدم آبیاری دقیق در سالهای ابتدایی رشد نهال ، انتخاب گونه نامناسب و یا انتخاب بستر نامناسب و دلایل بسیار دیگر، همه ساله شاهد نابودی تعداد زیادی از این درختان ، و بالطبع دور ریختن سرمایه بسیاری هستیم.
سازمانهای مردم نهاد نه به صورت نمادین بلکه با عشق و بر اساس رسالت خود به عنوان شهروند مسئولیت پذیر ، همکاریهای بسیاری با عوامل شهرداری نموده و در جبهه دیگر نهاد شهرداری رشت با توجه به آمار های ارائه شده ، هر سال حدود هشت هزار نهال غرس کرده اما در یکی دو سال اخیر متاسفانه بجز تعداد اندکی از درختان مابقی به خاطر عدم نگهداری صحیح و عوامل دیگر خشک و نابود شده اند .ناگفته پیداست که یکی از اصول بدیهی باغبانی پس از کاشت ،توجه به داشت درخت و نهال کاشته شده است و به گفته متخصصان امر ، بیش از ۷۰درصد موفقیت یک نهال در زنده ماندن ، داشت درست آن است . عنصری که حلقه گمشده فضای سبز بوده و با عدم توجه و سهل انگاری و عدم تعهد لازم متاسفانه سالانه شاهد سوختن وقت ، سرمایه و در نهایت نابودی درختان کاشته شده هستیم.
امسال هم همانند سالهای گذشته از سازمانهای مردم نهاد دعوت شده تا در این امر مقدس همکاری کنند ، ولی با توجه به تجربیات قبلی آیا باز هم باید شاهد صرف هزینه های گزاف خرید،کاشت و مرگ درختان باشیم؟
امیدواریم شهرداری رشت با توجه به وظیفه ذاتی خود در حفظ و نگهداری نهال ها کوشا تر بوده و نظارت کافی و بیشتری بر پیمانکاران فضای سبز داشته باشد ، امیدوارم همچون سالهای گذشته تمام وظیفه مسئولین این امر ، به برگزاری مراسم کاشت سمبلیک درختان و گرفتن عکس یادگاری ختم نشود بلکه شاهد به ثمر رسیدن نهال های کاشته شده نیز باشیم .در غیر اینصورت شاید امسال آخرین سال همکاری صادقانه گروههای مردم نهاد و دوستداران طبیعت با مسئولین امر باشد.
دیگران کاشتند ما استفاده کردیم
مانیز بکاریم به امید استفاده آیندگان از سایه سار درختان زیبای شهرمان.

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx