نسخه موبایل
بهمن ۲, ۱۳۹۶ 337097 اجتماعی خبر گیلان
بیست و چهارمین جلسه شورای شهر رشت؛

عذرخواهی رمضانپور از رسولی/ هیچ دخل و تصرفی در انتصابات نداشتم/ ارائه لایحه بودجه ۹۷ به میزان  ۹۹۲ میلیارد تومان/ شهردار: هشت سال گذشته تفریغ بودجه مصوب وزارت کشور نداشتیم

بیست و چهارمین جلسه شورای شهر رشت در صحن این شورا برگزار شد.

اختصاصی گیل خبر/ این جلسه که  در ابتدا به ریاست نائب رئیس شورا برگزار شد، حجت جذب در ابتدا ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار، روز گمرگ را گرامی داشت.

امیرحسین علوی رئیس شورا بعد از بیست دقیقه تاخیر در جلسه حاضر شد.

از آقای رسولی و دوستان دیگر عذرخواهی میکنم/ هیچ دخل و تصرفی در انتصابات نداشتم

احمد رمضانپور ناطق اول شورا در این جلسه با گرامیداشت ایام هفته ابراز داشت: ما جهت خدمت به مردم آماده ایم و میخواهیم داشته هایمان خودمان را برای شهر عرضه کنیم. من تمایلی برای حضور در شورا نداشتم اما تکلیفی که بزرگان شهرو کشور داشتند در دقایق آخر من را وارد به عرصه انتخاب کرد و خدا را شاکرم که این توفیق حاصل شد که در خدمت مردم شهرم باشم. وی افزود: ممکن است بعضی سخنان به بعضی دوستان خوش نیاید که من می گویم حق با دوستان است. در یک جلسه غیرعلنی گفتم که می خواهم در حضور اصحاب رسانه از آقایان رسولی، عبداللهی و جذب عذرخواهی کنم که در ماجرای دفاع از تیمهای سپیدرود و داماش دوستان به خودشان گرفته بودند. دوست دارم تا زمانی که هستم به عنوان یک دوست در کنار عزیزان باشم. کنار تفکراتی که واقعا برای مردم و نظام دل می سوزانند. اگر احیانا حرف و صحبتی می شود واقعا هیچ مساله ای در ذهن من نیست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دو هفته قبل آقای رسولی کلیپی را تهیه کرده بودند و برای آن زحمت کشیده بودند. من یک کلام درباره شخص ایشان نگفتم و فقط در مورد باندبازی صحبت کردم که کلمه درستی نیست و من عذرخواهی می کنم. برای توسعه شهرمان و همکاری بیشتر باید به همدیگر کمک کنیم. اگر از مسیر خارج می شویم باید در مسیر حاضر باشیم. حقیقت امر این است که من نظر خاصی نداشتم. شورای پنجم بر مدار وحدت و دوستی و یگانگی است و ما به همین نیت ورود به قضیه کردیم. وی ادامه داد: دوستی که مطرح کند من زن و شوهری را آوردم باید بگویم که  من هیچگونه دخل و تصرفی در عزل و نصب نداشتم. من اصلا در موقع عزل و نصب ها در بیمارستان بودم و هیچ گونه دخالتی نداشتم.

وی در پایان اظهار داشت: وقتی ما می خواستیم شهرداری انتخاب کنیم نگفتیم که فلان شخص را باید انتخاب کند. من برای خدمت گزاری آمده ام و اعتقادم بر این است که باید شهردار را آزاد بگذاریم. ما البته گفتیم اگر کسی تجربه و تخصص دارد به شهردار معرفی کنیم. ولی اینگونه نیست که اگر این فرد را نگذاشت ما بگوئیم که شهردار را استیضاح میکنیم.

رفتار رمضانپور برای من درس بزرگی بود

 

رضا رسولی بعد از نطق احمد رمضانپور گفت: اقای رمضانپور لطف بزرگی دارند. همه ما به فکر خدمت رسانی هستیم و امیدواریم با اتحاد و همدلی هرچه بیشتر به اهداف بهتری برسیم. رفتار بزرگ ایشان برای بنده یک درس بزرگ بود.

 

دستور جلسه 

لایحه تشویقی شهرداری

 

قرار است کلیه مالکینی که جهت اخذ پزوانه ساختمانی تمدید اصلاخ پروانه ای که منجر به افزایش بنا شده باشد و پروانه توسعه بنابه شهرداری مراجعه می نمایند چنانچه نسبت به پرداخت عوارض احتسابی به صورت نقد اقدام نمایند مشمول پرداخت عوارض شوند.

در تبصره این لایحه نیز آمده است سرمایه گذارانی که در دوسال متوالی قبل از سال اخذ پروانه جدید حداقل برای مساحت صد متر مربع مسکونی و یا دویست متر مربع تجاری با حداقل اصالت مالکیت یک دانگ، پروانه ساختمانی اخذ نموده باشند، در سال اخذ پروانه جدید مشمول جایزه تشویقی ۲۵ درصدی در تمام طول سال اخذ پروانه جدید خواهند شد.

این لایحه به تصویب اعضای شورا رسید.

 

دریافت وام از بانک شهر

دو فوریت  دریافت وام از بانک شهر مورد بررسی قرار گرفت.

 

جهت تکمیل و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی به دلیل کمبود ناوگان اتوبوسرانی شهرداری رشت در نظر دارد به مبلغ ۳۳۰ میلیارد ریال طی تفاهمنامه با موضوع انجام کارگزاری خرید ۵۵ دستگاه اتوبوس ۱۲ متری سطح پائین (هر دستگاه به مبلغ ۶ میلیارد ریال) و تسهیلات به مبلغ ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال  و همچنین  تفاهمنامه با موضوع انجام کارگزاری خرید ۵ دستگاه اتوبوس ۱۸ متری کمرشکن بادربهای مسافر در در هردو طرف (هر دستگاه به مبلغ ۹میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال) با بانک شهر قرار ببندد.

 

اسماعیل حاجی پور رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در مورد این لایحه گفت: در مورد این وام باید بگویم که چاره ای جز اضافه کردن اتوبوس و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی نداریم. اکنون مردم می گویند شما میگوئید ماشین شخصی نیاورید چه کردده اید که این کار را نکنیم.دستگاه های ۱۲ متری دارای رمپ برای معلولین و جانبازان و اتوبوسهای ۱۸ متری باری دورشهر و کمربندی ها است و من معتقدم دوفوریت آن باید بررسی شود. وی افزود:اکنون وام شهر ۵۰ درصد آن را وام می دهد و ۵۰ درصد نیز به صورت غیرنقدی است و باید این اتوبوس را گرفت تا بتوانیم تا اردیبهشت ۹۶ تحویل بگیریم.

امیرحسین علوی در توضیحی درباره این لایحه گفت: طبق لایحه ده درصد نقد، چهل درصد اقساطی طی چهارسال با نرخ بهره بانکی از طرف بانک مرکزی خواهد بود.

دو فوریت لایحه تصویب نشد ولی یک فوریت آن مورد تصویب قرار گرفت.

 

 

واگذاری ایستگاه سی ان جی محوطه ایستگاه سازمان حمل و نقل به شرکت سپنتا صنعت موتور فری رخ

این شرکت پیش از این هم بهره بردار این جایگاه بوده است.

حامد عبداللهی در مخالفت با لایحه گفت: من مخالف این موضوع هستم، ما در موضوع قرارداد نیستیم. دلیلی هم ندارد به صورت فراخوان نباشد و  نسبت به اصلاح آن اقدام شود.

فاطمه شیرزاد: انتظار می رود که در مورد هفت ایستگاه سی ان جی گزارشی ارائه شود.

دو فوریت آن تصویب نشد.

شکریه: این لایحه اشکالات نگارشی زیادی دارد. من با یک فوریت موضوع هم مخالفم تا یادگبیرند تغییرات به صورت کامل انجام شود و بدون مشکل لایحه ارائه شود.

با یک فوریت نیز مخالفت شد تا  موضوع به صورت عادی بررسی شود.

 

بررسی و تصویب لایحه تعرفه عوارض ۱۳۹۷ شهرداری رشت نیز با توضیحات رضا رسولی و فاطمه شیرزاد مورد تصویب قرار گرفت.

ارائه لایحه بودجه ۹۷ به میزان  ۹۹۲ میلیارد تومانی

شهردار رشت به همراه هیات همراه(معاونین، مدیران مناطق و مدیران شهری) جهت ارائه بودجه ۹۷ وارد صحن شد.

بودجه ۹۷ به میزان ۹۹۲ میلیارد تومان ارائه شد. ۶۹ درصد بودجه عمرانی(۶۸۰ میلیارد تومان) خواهد بود

دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت در توضیحی درباره این لایحه گفت: این رقم پس از تلفیق با بودجه سازما های وابسته به شهرداری به عدد۱۰۶۲میلیارد  تومان می رسد که ۳۶۶ میلیارد تومان آن سهم اعتبارات جاری و ۶۹۵ میلیارد تومان سهم اعتباات عمرانی است.

همچنین مبغ ۳۰۰ میلیارد تومان در قالب صنایع مصارف طرح تملک دارایی های سرمایه ای در راستای اجرای پروژه های ستاره دار تعریف گریددیه که در صورت محقق شدن منابع اجرای پروژه های مربوطه میسر می گردد.

دکتر نصرتی در ادامه گفت: فروش املاک ، سرمایه گذاری و وام ۳۸ درصد بودجه را به خود اختصاص می دهد .همچنین ما سه کد ستاره دار در نظر داریم که مازاد بر ۱۰۶۲ میلیارد تومان است. وی خاطرنشان کرد: در هشت فصل بودجه با رویکرد محیط زیست و حمل و نقل ترافیک اصلی ترین منابع ما را تخصیص می دهد. بودجه ای که عرضه شده بر اساس سیاستگزاری ها و خط مشی است که با اعضای شورا داشتیم و همفکری هایی است که صورت گرفته است.

شهردار رشت افزود: ما برای بودجه ۹۷ شرایطی را دیدیم که قابل دسترسی  و بر اساس شرایطی است که باید محقق شود و نیم نگاهی نیز به ضوابط و اصلاحات طرح تفصیلی داشتیم. امیدواریم مناطقی که کم برخوردار بودند بتوانند فرصتهای خوبی را بدست آورند. وی ادامه داد: ما بر اساس تواناییهای شهرداری می خواهیم کار را پیش ببریم. باتوجه به اینکه بدهکاریهایی در شهر داریم،  باید دقت بسیار بالائی در هزینه کرد داشته باشیم.ما حدود ۵۵ میلیارد تومان برای دیون شهرداری در نظر گرفتیم که بخش هایی هم به صورت معوض به این مبلغ اضافه می شود و ظرف چند سال برنامه ریزی است که بدهی های شهرداری مستهلک شود.

فرهام زاهد بعد از سخنان نصرتی گفت: بسیار خوب است که بودجه در اسرع وقت ارائه شده و این نکته مثبتی است.این عملکرد شفاف و مشخص و مبتنی بر عملکرد چندگانه را نشان می دهد.

رضا رسولی نیز با تشکر از شهردار رشت برای ارائه بودجه گفت: ما کاری سنگینی در مورد بودجه داریم و امیدواریم به خوبی انجام دهیم. این که گفته شود در مورد بودجه نظر اعضای شورا پرسیده شده باید بگویم حداقل  در حوزه عمرانی در مورد بودجه نظری از ما خواسته نشده است.

علوی نیز از شهردار خواست که تفریغ بودجه ۹۵ هرچه سریعتر ارائه شود.

۸سال تفریغ بودجه مصوب وزارت کشور نداریم

نصرتی در پایان سخنان سه عضو شورا گفت: سیاست گذاری و خط مشی ها به صورت موضوعی با هیچکدام از کمیسیون ها مذاکره ای صورت نگرفت.چون مسیر مشخص بود. برای این لایحه پروژه های نیمه تمام اولویت بود وپروژه هایی که باید به عنوان شاخص معرفی می شد. وی افزود: بودجه از یک شفافیت برخوردار است که میتوان به جمع بندی رساند. سعی کردیم در مورد پروژه هایی که مشکلات اساسی از آن اسم برده تکیه کنیم و تا زمانی که فارغ نشویم نمی توان بر آن تکیه کرد.

وی در مورد عدم ارائه تفریغ بودجه سال ۹۵ به شورای شهر نیز گفت: در مورد تفریغ بودجه ۹۵  ما مذاکراتی داشتیم. من به آقای ماه پسند مدیرمالی شهرداری  گفتم تا تفریغ بودجه سالهای قبل به نتیجه نرسد تفریغ سال ۹۵ شدنی نیست. به نظرم شورای پنجم باید زحمت بکشد و تفریغ بودجه سالهای قبل را انجام دهند یا با اجازه وزارت کشور از آن بگذرند. ما ۸سال تفریغ بودجه مصوب وزارت کشور نداریم و باید کاری برای آن صورت گیرد.

 

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx