نسخه موبایل
طی مراسمی؛

رونمائی کتاب «ترانه های فولکلوریک گیلان» اثر زنده یاد استاد فریدون پور رضا+تصاویر

.

اختصاصی گیل خبر/ پریسا عموئی: عصر پنجشنبه از کتاب  «ترانه های فولکلوریک گیلان» اثر زنده یاد استاد فریدون پور رضا از مفاخر موسیقی گیلان ، توسط انتشارات ایلیا و با همکاری خانه فرهنگ گیلان رونمایی شد.
از معروف ترین آثار شنیداری فریدون پوررضا می توان به  تیتراژ آغازین و  پایانی سریال پس از باران اشاره کرد که پس از سال ها از پخش این سریال همچنان در یاد و ذهن مردم ماندگار شده است و بسیاری این سریال را با آواز استاد پور رضا به خاطر می آورند .

حمید پورشعبان در ابتدای این مراسم با توضیحی از سبقه ثبت و ضبط مقام ها و گوشه های گیلانی و نشر آثار مکتوب در حوزه پژوهش موسیقی گیلان در دهه های مختلف ، کتاب پوررضا را کتابی هدف گرا و ساختار گرا در موسیقی معرفی کرد و آن را به چند دلیل ارزشمند خواند . این ویرایشگر اظهار کرد : با موزیسینی روبرو هستیم که استثنای موسیقی گیلان است همچون استاد شجریان در موسیقی دستگاهی ایران  و از سوی دیگر خلاقیت و نبوغ پور رضا در سطحی است که هرگونه کلیشه ای را تحت شعاع قرار می دهد .
همچنین در این کتاب از مقام هایی نام برده شده است که تا دیروز ناشناخته بودند و حتی ترانه هایی که در نظر عموم فولکلور شناخته می شوند در این کتاب با نام شاعر و آهنگساز آورده شده است و یکی از نکات برجسته این کتاب برخورد جامعه شناسانه و تاویل گرایانه ترانه های موسیقی گیلان است که توسط استاد پور رضا در این کتاب آمده است .

 

در بخشی دیگر از این مراسم هوشنگ عباسی پژوهشگر شاخص گیلانی بیان کرد : کلید واژه استاد پوررضا آواز است .
این پژوهشگر ادامه داد : استاد پوررضا با وجوداینکه به بیماری آسم مبتلا بودند اما از تسلط بالایی بر ترانه و آهنگ برخوردار بودند و به قول آقای آریا پاد او هفت حنجره داشت .
عباسی از استاد فریدون پور رضا به عنوان یک چهره ملی نام برد، زیرا همان کاری که استاد صبا سالها پیش انجام داده بود ، استاد پور رضا با گردآوری نغمه ها و نواهای موسیقی گیلان انجام دادند.
عباسی افزود: کتاب 《ترانه های فولکلوریک گیلان》 شامل سه بخش موسیقی جلگه ای و کوهپایه ای شرق و غرب گیلان ، موسیقی تالش و بخش سوم نت نویسی و ریشه یابی بیش از ۸۶ ترانه است .

مسعود پورهادی، شاعر و همچنین دکتر دژآباد از دوستان صمیمی استاد پور رضا نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت .

عکس: هنگامه جعفری پرست

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد