نسخه موبایل
دی ۲۰, ۱۳۹۶ 334476 اجتماعی خبر گیلان
نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

بدهی ۱۳۰ میلیارد تومانی ما در مدیریت گذشته به تراز منفی ۶۰ میلیاردی رسیده است/ نظرات نمایندگان در انتصاب مدیران مورد توجه قرار می گیرد/ در استفاده از جوانان و زنان پیشگام هستیم

نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

اختصاصی گیل خبر/ دکتر شاهرخ یوسف زاده در این نشست با ابراز این که امیدوارم اصحاب رسانه بتوانند در امر اطلاع رسانی دانشگاه و همچنین ابراز نقد و چالش های ما به ما کمک کنند ابراز داشت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شمال کشور جلودار است که هفده رشته تخصصی و سه رشته فوق تخصصی را دارا است.

وی با بر شمردن چالش های دانشگاه و ارائه عملکردی از وضعیت فعلی بیان داشت: یک سری  از چالش های ما به ریشه های گذشته ما برمی گردد. استان گیلان به خاطر شرایط فرهنگی داشته بیمارستان به شکل امروزی را دارا بوده است. ده سال قبل از تاسیس بیمارستان در ایران رشت صاحب بیمارستان بود و این حسن استان که خیلی زود دارای بیمارستان شد به ضرر ما شد. بیمارستان های ما قدمتش طولانی شد و امروز بیمارستان های ما فرسوده هستند.

وی ادامه داد: برخلاف همه مراکز استان ها رشت تنها شهری است که بیمارستان جامع ندارد. در پنجاه سال گذشته هیچ بیمارستانی در رشت تاسیس نشده در حالی که در همین طرح تحول سلامت شاهد تاسیس بیمارستان در شهرها بودیم. با این حال طرح بیمارستان جامعی را در شهر رشت دنبال می کنیم که تنها قرار است برای مردم رشت باشد تا شاهد معطلی و مشکلات برای تعدد پذیرش بیماران از شهرستان ها نباشیم. با ایجاد مگا هاسپیتال توسعه گردشگری سلامت در استان رقم خواهد خورد و می‌تواند برای قرن‌ها برای استان مفید واقع شود و علاوه بر احداث یک مگا هاسپیتال از طریق فاینانس، بیمارستان‌های جامع درمان در سه‌نقطه شرق، مرکز و غرب استان احداث خواهد شد.

یوسف زاده در ادامه گفت: حدود ۵ هزار نفر از ۱۵ هزار نیروی بیمارستان ها قراردادی هستند. این چالش بزرگی است که برای دانشگاه ایجاد شده و جذب بی رویه ای که در گذشته صورت گرفته ما را مجبور کرده  تا هر ماه ده میلیارد تومان را در سال صرف حقوق کنیم. این ها چالش هایی است که مدیریت با آن مواجه است. انباشت بدهی ها مخصوصا بعد از سال ۹۱ را شاهد بودیم اما اکنون روند نزول منفی به یک روند رشد تبدیل شده است. به طوری که دانشگاه علوم پزشکی یک تراز مالی ۴۰ میلیارد تومانی را داشت. هرچند انباشت بدهی ها نتوانسته خودش را در روند دانشگاه نشان دهد. ولی امیدواریم این حجم مالی افزایش پیدا کند و با تدابیری که صورت گرفته این روند بتواند اثرگذار باشد و پیش بینی ما این است که با همین روند روبه رشد افزایش درآمد انباشت درآمد سالهای قبل را بتوانیم جبران کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به عملکرد دانشگاه در حوزه مدیریت پسماند گفت:  مدیریت پسماند بیمارستانی اهمیت زیادی دارد که این دانشگاه افتخار آن را داشت که تمام زباله های عفونی بیمارستای را امحاء کرد و اکنون  تمام بیمارستان ها سیستم امحاء زباله دارند. ما از تیرماه سال گذشته آغاز کردیم و در هفته درختکاری به یک فضای سبز دلنشین تبدیل کردیم که به  مجتمع کارگاهی و نیمه صنعتی ما  تبدیل شده است.

وی در ادامه گزارش عملکرد دانشگاه گفت: ما سال گذشته یک دانشگاه دانش بنیان هم نداشتیم ولی امروز ده دانشگاه دانش بنیان را در اختیار داریم. وی افزود:  استان ما سالمندترین استان کشور است. زیرا طول عمر مردم گیلان از همه بیشتر است و با ۷۴ سال  بیست سال عمر امید به زندگی  از ابتدای انقلاب افزایش پیدا کرده است.

یوسف زاده در ادامه گفت: در بحث فرهنگی و دانشجویی ارتقای این سیستم مهم ترین هدف است. بهینه سازی و پایداری منابع نیز دارای اهمیت است. ما برای ده سال نقشه آماده کردیم و هنوز یک سال را طی کردبم. برنامه ها بر اساس اصول علمی طراحی شده و این برنامه زیرساخت نیاز دارد  و همان طور که می دانید هر برنامه زیرساختی   در ابتدا برنامه اش کند است و کم کم شتاب می گیرد.

وی در ادامه گزارش عملکرد گفت: در گذشته یک سری اقدمات باید در طرح تحول سلامت انجام می شد که انجام نشد . یک نمونه اش بحث کلینیک ویژه بود. اعتباری برای کلینیک ویژه آمده بود تا ابتدای سال ۹۵ هیچ حرکتی برای آن انجام نشد. ما از سال ۹۵ شروع کردیم ده کلینیک ویژه در شهرستان های مختلف ایجاد کنیم.

ریس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به مراحل ساخت اورژانس های جدید در سه بیمارستان رشت نیز گفت: ما سه بیمارستان اصلی در رشت داریم که وضعیت اورژانس های آ ن ها را دیدید. مریض از همه استان پذیرفته می شود. اورژانس بیمارستان حشمت  هفده سال پیش پایه گذاری شد و در همان ستون باقی مانده بود. ما سال گذشته از منابع مختلف کمک گرفتیم وسال گذشته یک و نیم میلیارد و امسال هم ۶ میلیارد تومان تزریق شده که کار ساخت یک اورژانس پیشرفته در حال ساخت است.بیمارستان رازی هم اورژانسش در حال ساخت است. برای من به عنوان رئیس دانشگاه دردناک است که اورژانس فعلی بیماران را ویزیت می کند و این حق مردم نیست و  مطمئنا زیرسوال می روم . وی ادامه داد: در مورد بیمارستان پورسینا هم همین مرحله ساخت اورژانس در حال انجام است.

یوسف زاده با اشاره به پیشروی سرطان در گیلان گفت: بیش از شش میلیارد تومان برای مرکز جامعه درمان سرطان پیش‌بینی‌شده است که با پیشگیری و غربالگری حدود ۱۰هزار نفر مبتلابه سرطان شناسایی و مورد درمان قرارگرفته‌اند.

وی با اشاره به استقرار نظام مراقبت سندرمیک بیماری‌های واگیر در این دانشگاه نیز گفت: یکی از کارهای بی نظیر دانشگاه نظام مراقبت سندرمیک بود. این نظام مراقبت مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته و  از سازمان های منطقه خواسته اند که از آن استفاده کنند . وی در این رابطه  افزود:  با اجرای نظام جامع سندرومیک قبل از اینکه بیماری شیوع پیدا کند با بیماری‌ها مقابله کرده و مانع از افزایش بیماری‌ها و شیوع آن در جامعه می‌شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به پرسشهای خبرنگاران که بدهی دانشگاه مهم ترین سوال ان ها بود ابراز داشت: دانشگاه گیلان در زمان آقای دکتر بهبودی با بدهی ۳۰ میلیارد تومانیتراز منفی  روبه رو بود و در زمان آقای دکتر برزیگر این بدهی به حدود ۱۳۰ میلیارد تومان رسیده است و اکنون با تدابیری که اندیشیده شده تراز منفی بدهی های به ۶۵ میلیارد تومان رسیده است که مجموع بدهکاری ها و مطالبات ما است و مجموع بدهی های دانشگاه ۳۳۰ میلیارد تومان است. وی افزود: جایی که ما بدهی بیشتری داریم در بحث غذا و دارو است. خوشبختانه در زمینه دارو ما طی همین سال گذشته توانستیم سی میلیارد را از طریق اوراق تامین کنیم و اکنون از نظر دارو شرایطمان مناسب است.

دکتر یوسف زاده تاکید کرد: اینکه گفته می‌شود دانشگاه علوم پزشکی بدهکارترین دانشگاه کشور است از نظر ریالی نیست ولی دانشگاه های دیگر تراز منفی ما را ندارند.

وی همچنین خاطرنشان کرد:  از بودجه ۳۷۰ میلیارد تومانی دولت، ۶۵ میلیارد تومان اضافه‌تر دریافت کردیم و درآمد بیمارستان نیز بیشتر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به سوالی در مورد اتمام پروژه بیمارستان و مرکز تحقیقات پروفسور سمیعی در لاکان رشت نیز گفت: بیمارستان پروفسور سمیعی یک بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی است که امیدواریم تا پایان سال۹۸ مورد بهره برداری قرار گیرد. همچنین مناقصه مرکز تحقیقات پروفسور سمیعی هم هفته آینده برگزار می شود و این  مناقصه به صورت عام است و اینگونه نبوده که به صورت ترک تشریفات باشد.

وی در مورد برگزاری انتخابات مدیر گروه قلب بیمارستان نیز گفت: انتخاب مدیر گروه چالش های فراوانی دارد و نقش مدیر گروه هم جهت دهی به فعالیت های آموزشی است و اجرایی و عملیاتی نیست. نیازی نیست چنین مباحثی در سطح جامعه مطرح شود و از مباحثی چون محیط زیست غفلت شود. ولی فعلا چون تعداد رای مساوی بود و از طرفی یکی از کاندیداها در شرف بازنشستگی است  طبیعی است که تصمیم گیری آنی  را مشکل دار می کند. ولی نتیجه اش به زودی مشخص شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین در مورد انتصاب مشاور غیربومی با حقوق ده میلیون تومانی نیز گفت: مشاوران ما بر اساس شایستگی و توانمندی انتخاب می شوند و بدون شک  شرح وظایف آن ها مشخص است. این مشاوری هم نامش رسانه ای شد به صورت تمام وقت کار می کند و حقوقش نیز هفت و نیم میلیون تومان است.

 

 

یوسف زاده همچنین در پاسخ به پرسشی درباره دخالت بعضی نمایندگان گیلان در انتصابات گفت: طبیعی است که نمایندگان انتخاب شده جمع کثیری از مردم هستندو  اعتبار ان ها به پشتوانه رای Hن ها است. طبیعی است که در حوزه انتخابیه خودشان حرف داشته باشند و در  انتخاب مدیران نظر داشته باشند. ما هم اگر نماینده و فرماندار در مورد جابجایی مدیر حرف داشته باشند ما آن را بررسی می کنیم و مورد توجه قرار می دهیم.. بودجه ما دست نمایندگان است  البته نباید مسائل در حوزه بهداشت و درمان ورود کنند. در این موارد نیز موارد معدودی در مورد انتصاب مدیران در شبکه های شهرستان بوده که نظرات خودشان را به ما اعلام کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به سوال گیل خبر در مورد ابلاغیه استاندار گیلان در مورد به کارگیری زنان و جوانان در پست های معاونتی و مدیریت شهرستان ها نیز گفت: در مورد استفاده از جوانان و زنان دانشگاه علوم پزشکی ید طولائی دارد و بسیاری از زنان که اکثرا نیز زیر ۴۰ سال هستند در مدیریت ها به کار برده شدند و در این زمینه ما پیشگام هستیم.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx