نسخه موبایل
علی علی پور نیاول

آیا رسانه ها راقطب چهارم دموکراسی میدانیم؟

امروز ابزار قدرت رسانه به حساب می آیند و دقیقا اگر امروز شاهد برملا شدن فساد هستیم به مدد ازادی بیان رسانه و ضریب قدرت نفوذ انها در شبکه های اجتماع و تسریع اطلاع رسانی می باشد.

گیل خبر / علی علی پور نیاول

در دنیای توسعه یافته رسانه ها به عنوان یک قطب منتقد عمل می کنند و به عنوان چشم بیدار اقدامات دولتمردان را نقد و بررسی میکنند و از آنجائیکه امکان خطا و اشتباه حسب جریان میوه ممنوعه جز ذات بشریت به حساب می اید لذا دستگاه هایی باید باشند تا بر کارها دولتمردان نظارت کنند و قطعا در چنین جامعه ای با وجود چنین رسانه هایی اعتماد و اعتقاد به دولتمردان توسط مردم حاصل می شود و ریشه های نظام بر اثر دمیدن این مسیحا نفس زنده و قطور می شود.
برخی عنوان می کنند کشورهایی که اقتصادشان دولتی می باشد امکان فساد بیشتر وجود دارد اما سوال اینجاست چرا در کشورهای اسکاندیناوری همچون دانمارک، نروژ و سوئد که اقتصادشان دولتی است فسادی در این کشورها به ترتیب  رتبه یک ، ۳و ۶ را دارا هستند و دادگاه ها هر وقت یکبار باز است ولی کشور ما که یک کشور اسلامی است جایگاه فساد مالی ایران از۱۶۷کشور۱۳۷می باشد .
سوال دیگر اینجاست چرا صندوق ذخیره فرهنگیان که  یک بخش فرهنگی تلقی می شود و بایدازحیث سلامت کاری سرامد دیگر ارگانی باشد فساد مالی رسوخ می کند ولی در کشورها دیگر چنین چیزی مشاهده نمی شود. چرا جریان خاوری برای کشور ما رخ میدهد و کشور مستاصل از گرفتن اوست البته دلایل عدم دست یابی به ایشان در این مقاله نمی گنجد و هدف ریشه یابی دلایل رشد فساد در کشور است اما می توان گفت یکی از این دلایل عدم ازادی بیان رسانه هاست که به عنوان چشم بیدار جامعه تلقی می گردند رسانه ها باید مستقل باشند و جیره خوار دستگاه های اجرایی نباشند تا بتوانند به عنوان یک دستگاه نظارتی عمل نمایند البته وجود شبکه های اجتماعی چند سالیست که به مدد رسانه ها آمده است و کمی ازادی بیان بهتره وجود دارد و امروز ابزار قدرت رسانه  به حساب می آیند و دقیقا اگر امروز شاهد برملا شدن فساد هستیم به مدد ازادی بیان رسانه و ضریب قدرت نفوذ انها در شبکه های اجتماع و تسریع  اطلاع رسانی می باشد و این امید به وجود امده تا تمام مردم به جرگه یک خبرنگاران وارد شوند و لذا پاک سازی جامعه نیازمند چنین جریانی می باشد.

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx