نسخه موبایل
جلسه شانزدهم شورای شهر رشت؛

عبداللهی: عزل و نصب های اخیر ما را نگران کرده است/ رمضانپور: از کوچه پس کوچه های شهر خجالت می کشم/  کسر۹۰۰ میلیون تومانی ردیف بودجه برای اضافه کردن به بودجه مدیریت بحران+ گزارش تصویری

جلسه شانزدهم شورای شهر رشت  در صحن این شورا بدون حضور فرهام زاهد برگزار شد.

اختصاصی گیل خبر/  در  این جلسه امیرحسین علوی رئیس شورای شهر  با ابراز خوشحالی از این که بعد از گذراندن دوره بیماری در شورا حضور دارد خدا را سپاس گفت.

وی با گرامیداشت یادو خاطره میرزاکوچک جنگلی ابراز داشت: در عصر سالروز شهادت این بزرگمرد تاریخ ایران بر سر مزار سردار حاضر شدیم و روزهای تنهایی وی در روزهای آخر برای همه ما تداعی شد.

وی همچنین با گرامیداشت روز جهانی معلولان، روز قانون اساسی و روز دانشجو و هفته وحدت بیان داشت: در روزهای گذشته که ما نبودیم تقدیم دو شهید مدافع حرم از استان  را داشتیم که هم  اتفاقی تلخ و هم خوشحال کننده بود و بسیار ارزشمند بود که در مراسم شهید نوری هریس همه افراد با گرایشات مختلف سیاسی حضور داشتند.

رئیس شورا در ادامه با اشاره به پایان صد روز اول شورا گفت: سه ماه از عمر شورا گذشته است و ما گزارش صد روزه عملکرد شورا را آماده کردیم تا ارائه دهیم. وی افزود: مطالبه مردم بازدید از مناطق مختلف شهری است که این انتظار از شورا می رود که حضور داشته باشند. به طور مشخص پیشنهاد بازدید از ۱۵ ناحیه را مطرح کردیم که این مساله را با دوستان شورا مطرح کردیم تا با مشخص کردن یک مکان در نواحی مردم بتوانند  مسائل و مشکلات خود را مطرح کنند.

درخواست افتتاح خانه مشروطه به یاد میرزاکوچک جنگلی/ طرح شفاف سازی ساختار شورا و شهرداری تسهیل شود

رضا رسولی ناطق اول شورا در این جلسه با گرامیداشت ایام هفته در مورد سالگرد شهادت میرزاکوچک جنگلی گفت: میرزا کوچک خان ستاره پرافتخار این استان در کشور است. ما ستارگان زیادی داریم که نتوانستیم در موردشان حقشان را ادا کنیم و میرزای بزرگ نیز از آن مستثنی نیست. روزهای بزرگی را از دست می دهیم و در مورد میرزا تنها یک نام را به یاد می آوریم و از راه و روشش که همانا جمهوری بود حفظ نمی کنیم. انتظار از کمیسیون فرهنگی این است که با افتتاح خانه مشروطه در همین ساختمان شورا و یا هر ساختمانی که دوستان صلاح می دانند ردپای پیشینیان را آبرومندتر نشان دهیم.

وی در ادامه با اشاره به طرح شفاف سازی ساختار شورا و شهرداری که در جلسه قبل ارائه کرده بود  بیان داشت: این طرح بسیط و مفصلی است که امیدوار بودیم این طرح به کمیسیون های مربوطه ارجاع شود که حداقلش به ما در کمیسیون عمران ارجاع نشد و خواهش من این است که در این زمینه تسهیل شود تا با ساختاری مشخص شهروندان بتوانند سیستم شهرداری و شورا را به خوبی رصد نمایند.

از کوچه پس کوچه های شهر خجالت می کشم/ چرا با استاندارو مجمع نمایندگان ملاقات نمیکنیم

احمد رمضانپور ناطق دوم شورا نیز در این جلسه با گرامیداشت ایام هفته گفت: روزی که گذشت تصویب قانون اساسی ما بود که خون بهای مردان و زنانی بود که در سیاه چاله های رژیم پهلوی مبارزه کردند. این که تا چه اندازه توانستیم وارثان خون شهید عمل کنیم داستان خودش را دارد که در این مجال نمیگنجد.

وی با اشاره به روز جهانی معلولین اظهار داشت: امیدواریم دولتمردان در زمینه حداقل های نیازهای معلولان را تامین کنند. افرادی که از نعمات بزرگ جسمانی محروم هستند شایسته تکریم و حمایت هستند.

عضو شورای شهر با اشاره به هفته وحدت نیز گفت: مقام رسول الله(ص) در حدی است که همه مسلمانان دنیا به این ابر مرد بزرگ تاریخ بشریت اتفاق نظر دارند و او را به عنوان یک اسوه و الگو می شناسند. در خیلی مسائل رسول خدا از حق خود گذشت تا دین اسلام را رواج دهد و به همین مناسبت  بعداز انقلاب دوازدهم ربیع الاول تا هفدهم ربیع الاول به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.البته  اینکه ثمره ما در هفته وحدت چه ثمره ای داشته جای سوال است.

وی در مورد مسائل مدیریت شهری گفت: در استان گیلان ما هنوز یک ملاقات و نشستی با مجمع نمایندگان و نماینده بیت ولی فقیه  نداشتیم. ما از رئیس شورا انتظار داریم که به یمن همین هفته وحدت بتوانیم در کنار این عزیزان جلسه ای تشکیل شود فکری به حال این استان کنیم. من از کوچه پس کوچه های شهر خجالت می کشم. حال که معاون عمرانی شهردار مشخص شد دستور بفرمائید واقعا این حداقل خواسته مردم را پیگیری کنند. ما میتوانیم از همین نمایندگان قیر مجانی بگیریم و این کار را دیگران انجام داده است. من یادم است قبلا از نهضت آسفالت سخن می گفتند. خب این نهضت را ادامه دهید. معلوم نیست گردشگران در عید کجا را باید ببینند.

وی با اشاره به سالگرد شهادت میرزا کوچک جنگلی نیز گفت: من از همه کسانی که یاد میرزا را گرامی می دارند تقدیر میکنم. خیلی ها به داشتن چنین قهرمانی حسادت می کنند و کمتر کسی مثل او در شهرستان ها وجود دارد که در مقابل ستمگران ایستاده باشد و برای همین گاهی افرادی پیدا می شوند که آن را تخطئه کنند. وی همچنین با گرامیداشت ۱۶ آذر روز دانشجو نیز گفت: دانشگاه در گذشته واقعا بروز بود و همه مسائل اجتماعی و سیاسی در آن جا اتفاق می افتاد. آن ها با استقامت و ایمان در مقابل نظام سلطه ایستادند.

عزل و نصب های اخیر ما را نگران کرده است

حامد عبداللهی ناطق سوم شورا نیز در این جلسه با گرامیداشت ایام  گذشته و پیش و رو  گفت: من سه هفته قبل عرض کرده بودم که پل های عابر پیاده  رها شده است و هیچ گوش شنوایی نیست.به نظرم  یا شهردار بی توجهی است یا افراد بی کفایتی که درشهرداری  هستند توجهی ندارند. وی ادامه داد: مردم مسکن مهر را نیز با حمل و نقل بی نظم و ترتیب رها کردیم و نتوانستیم آسایشی را فراهم کنیم. نزدیک دو ماه است پاکبانان ما حقوق نگرفتند و اطلاعات و مصاحبه ها که انجام می شود درست نیست. وی ادامه داد: ما شخصی را آوردیم که باتجربه باشد تا آسایش و رفاه را ایجاد کندو  وانتظار داریم این آسایش و آرامش را ببینیم ولی هنوز مردم احساس نکردند. گرفتن امکانات و ابزار آلات را چه کسی باید پیگیری کند؟ ما هر روز می بینیم این آرامشها کمتر می شود و خود من نگرانتر می شود.

وی در پایان گفت: این عزل و نصب های اخیر و آوردن نیروهای غیر بومی و عدم توجه به مدیران شایسته بومی شهرداری باعث شده است که ما را نگران کند و امیدواریم شخصی که فکر می کردیم کارنامه خوبی دارد آسایش و آرامش را فراهم کند.

درخواست دیدار با مجمع نمایندگان را از یک ماه گذشته  ارائه کردیم

امیرحسین علوی بعد از پایان نطق اعضای شورا گفت: ما درخواست دیدار با مجمع نمایندگان را از یک ماه گذشته  ارائه کردیم. بحث چاله چوله ها را نیز باید در حوزه مدیریت شهری جستجو کنیم. اکنون مشکل آسفالت شهر نداشتن قیر نیست و به وفور این موضوع وجود دارد و بزرگترین مشکل به کیفیت مصالح و اجرا برمی گردد که این را شورا بررسی می کند.

وی ادامه داد: دیدار با استاندار نیز شدنی است و حتما ایشان نیز استقبال می کنند. البته در دیدار بادکتر نوبخت انجام شده و  ایشان نامه هایی را زده اند که حتما پیگیری خواهد شد.

دستور جلسه

لایحه تشکیل  باشگاه شهرداری رشت

دستور  تشکیل باشگاه فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت به صورت دو فوریت مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت.

این باشگاه در امور مختلف نونهالان تا پیشکسوتان قرار است فعالیت کند  و هزینه آن  ۸۰۰ میلیون تومان  می شود.

رضا رسولی در موافقت با بررسی دو فوریت آن گفت:  به نظرم هزینه های این تیم محلی از اعراب ندارد. خروجی خاصی از آن ندیده ایم. برای همین معتقدم با دوفوریتش موافقت شود و آن را رد کنیم. ما خیلی مسائل فرهنگی مهمتری داریم مثل فرهنگسراها که میتواند مورد توجه قرار گیرد.

با رای اعضای شورا دوفوریت لایحه تصویب نشد و یک فوریت آن مورد تصویب قرار گرفت.

 

 کسر۹۰۰ میلیون تومانی ردیف بودجه برای اضافه کردن به بودجه مدیریت بحران

باتوجه به درخواست مناطق به جهت احتمال وقوع بحران برف در روزهای آتی شهرداری رشت در نظر دارد یک و نیم میلیارد تومان  از ردیف اعتباری مناسب سازی معابر کسر  و یک ردیف در طرح  بهبود عبور و مرور به مبلغ  دویست و پنجاه میلیون  تومان برای هر ۵ منطقه  و مرکز به نام پروژه ایمن سازی معابر (تهیه امکانات و ملزومات ستادهای بحران مناطق) ایجاد نماید.

مریم خدابخشی مدیر بودجه شهرداری  با حضور در صحن  شورابرای توضیح درباره این لایحه گفت: ما سال گذشته بحران برفی را داشتیم و این موضوع باعث شد خیلی ردیفهای اعتباری ما دارای انحرافاتی مواجه شود که ما سعی کردیم در بودجه امسال اتفاق  نیفتد. درخواستی که مناطق پنچ گانه و معاونت خدمات شهر داشتیم گفتند که ما یک سری قراردادهایی داریم که می توانند به ما کمک کنند. چون ما تجربه سال گذشته را داشتیم و خواستیم از ردیفی استفاده کنیم که هزینه کردی برای شهرداری نداشت و برای همین ۲۵۰ میلیون برای هر منطقه را تعیین کردیم که در این زمینه استفاده شود. وی ادامه داد:هزینه ها شامل هزینه غذا، ماشین آلات ونمک و شن و  هزینه های مختلف است که نمیتوانستیم به صورت ریز جزئیات تعیین کنیم. در این صورت اگر مثلا خواستیم ماشین آلاتی را اجاره کنیم یا لباسی بخریم از همین ردیف تهیه می کنیم.

بررسی دو فوریت لایحه مورد تصویب قرار گرفت.

رضا رسولی در موافقت با لایحه گفت: از آن جا که این هزینه رقم چندان قابل پیش بینی نیست معتقدم  ضمن موافقت با این لایحه  یکی از عزیزان به عنوان ناظر در مورد هزینه کرد آن نظارت کنند.

عاقل منش نیز گفت: من نیز هرچند موافق این لایحه هستم ولی با عددش کمی مشکل دارم و به نظرم می توان برای هر منطقه دویست میلیون تومان نیز در نظر گرفته شود.

حامد عبداللهی: من در منطقه ۵ که پارسال فعالیت می کردم با آماری که پرسیدم در برف سال گذشته  نزدیک سی و سه میلیون تومان هزینه شد و حدود بیست میلیون تومان هم اجاره ماشین آلات شد. وی افزود یک بابی هم در مناطق شده است که من روی هزینه کرد آن تاکید دارم. چون یادم است تجهیزاتی که میتوانند از سال قبل استفاده کنند در هزینه های سال بعد اضافه می شود. به نظرم اکنون نیز تورم خاصی نیز رخ نداده است و میتوان با صد و صد و پنجاه میلیون تومان نیزاین مساله را حل کرد.

امیرحسین علوی نیز گفت: در بحث نظارت باید بگویم که در اجاره ماشین آلات تخلفات زیادی گزارش شد و تاکید دوستان نیز درست است. به هر صورت پیشنهاد آقای عاقل منش برای اختصاص هر منطقه و مرکز به مبلغ دویست میلیون تومان (یک میلیارد و دویست میلیارد تومان) را مورد رای قرار می دهیم.

رمضانپور در مخالفت با کاهش میزان بودجه گفت: من اگر میخواستم عددی را برای هر منطقه در نظر بگیرم پانصد میلیون تومان در نظر می گرفتم. یعنی دوبرابر می کردم. این اختصاص دویست و پنجاه میلیون تومان الزما هزینه کرد نیست. البته دغدغه آقای عبداللهی و خانم شیرزاد کلی است و باید راهکاری پیدا کرد. من اعتقاد دارم این رقم بماند. ای بسا ممکن است اتفاقی بیفتد و ما مجبور شویم این مبلغ را اضافه نیز کنیم.

حجت جذب: آقای عبداللهی شهردار منطقه بودند و کاملا در مورد هزینه آن آگاهی دارند.

پیشنهاد حامد عبدالهی برای تخصیص ۱۵۰ میلیون تومان برای هر منطقه و مرکز جمعا به میزان ۹۰۰ میلیون تومان مورد تصویب قرار گرفت.

حاجی پور نیز به عنوان ناظر این  اعتبار انتخاب شد.

 

آئین نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری مورد بررسی قرار گرفت و رضا رسولی رئیس کمیسیون عمران توضیحات مبسوطی در مورد جزئیات آن ارائه داد. بعد از بحث های طولانی جهت اجماع سر نظارت اعضای شورا در سرمایه گذاری ها موضوع در هفته آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عکس: پویا یوسفی

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx