نسخه موبایل
آذر ۵, ۱۳۹۶ 324394 خبر فرهنگی

اهدای نماد شاهرود به شهاب حسینی

در مراسم اختتامییه همایش سالانه انجمن‌های دوست‌داران حافظ سراسر کشور که در تالار پورسینای دانشگاه علوم پزشکی شهرستان شاهرود برگزار شد؛ نماد شهر شاهرود، عنوان شهروند افتخاری و نشان «گلبانگ سربلندی» به شهاب حسینی اهدا شد.

به گزارش گیل خبر،  مجید پازوکی (مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود و دبیر همایش سالانه انجمن‌های دوست‌داران حافظ در شاهرود) در مورد نماد شهر شاهرود گفت: نماد شهر شاهرود، یک نماد ملی است و حتی در سازمان ملل به عنوان نماد گفت‌وگوی تمدن‌ها و نماد ملی ایران به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۶۱ در کوههای بلوار شاهرود در شمال شرق این شهر؛ آثاری از یک تمدن ۳۵۰۰ تا ۴ هزار ساله پیدا شد که از این مجموعه آثار، بخشی از آن کوزه‌های گِلی و در واقع پیسوزهایی بود که مردم از آنها در آن زمان، به عنوان چراغ استفاده می‌کردند.

وی ادامه داد: به دستور رئیس جمهور وقت آقای خاتمی، با همان مواد استاد رضا نوری از سفالگران توانا و مطرح شاهرود، از همین کوزه‌ها و پیسوزها تعداد ۶۰ عدد را ساختند که توسط رئیس جمهور در سازمان ملل به رؤسای جمهور، سران کشورهای دنیا و دبیر کل سازمان ملل تقدیم شد و از آن به عنوان نماد ملی ایران و نماد گفت‌وگوی تمدن‌ها نام بردند. این اثر ارزشمند تاریخی قرار است در شاهرود به وسعت ۲۵ متر که توسط استاد رضا نوری ساخته شده است؛ در کوه بلوار شاهرود نصب شود.

سیدشهاب‌ حسینی بعد از دریافت نماد شهر شاهرود گفت: باید به سمت ساخت فیلم براساس داستان، مفاهیم و مبانی ارزشمند موجود در آثار شاعران و عارفان بزرگ مانند حافظ حرکت کنیم، پیش‌قدم شدن ژانر عاشقانه عارفانه در سینما می‌تواند آثار جاودانه‌ای را خلق کند. افرادی که دست‌به‌قلم دارند؛ با تشکیل گروه‌هایی برای استخراج مبانی عارفانه و خداجویانه‌ای که در فرهنگ و ادبیات ایران وجود دارد می‌توانند به بارورشدن عرفان در سینما کمک کنند.

ایلنا

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد