نسخه موبایل
آبان ۲۸, ۱۳۹۶ 322712 خبر سیاسی گزارش تصویری گیلان
جلسه هیئت فرهنگی_مذهبی بانوی آب در مهمانسرای المپیک رشت؛

پایداری: جامعه دینی در طول سال ها قبل از توطئه کفار بیشتر از بطن دین داران آسیب دید/فاضل میبدی: سه میراث تزکیه، رفع اختلافات و عدالت اجتماعی پیامبر مهجور مانده است

به همت هیئت فرهنگی_مذهبی بانوی آب جلسه «مهمانی معرفت و اندیشه دینی» شنبه ۲۷ ابان در سالن اجتماعات مهمانسرای المپیک رشت برگزار شد.

به گزارش گیل خبر،  نقل از روابط عمومی هیئت بانوی آب در این جلسه دکتر پویا پایداری پیرامون موضوع  «خیانت صورت و سیرت به پیامبر» و حجت الاسلام فاضل میبدی درباره موضوع «وجهه رحمه للعالمین و نیز اشداء علی الکفار»  به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر پویا پایداری با اشاره به آیه کریمه «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَخُونُوا اللَّهَ وَ الرَّسُولَ» اظهار کرد: خداوند در قرآن می فرمایند کسانی که ایمان آورده اید به خدا و رسول خیانت نکنید که خداوند خیانتکاران را دوست ندارد.

وی با اشاره به به اینکه انسان زمانی به خود و زمان دیگر به مومن و انسان دیگری خیانت می کند بیان کرد: خداوند تاکید می کند از کسانی که به جامعه ، انسان و دین خیانت می کنند دفاع نکنیم.

مدیر موسسه معراج به تعریف خیانت سیرت پرداخت و افزود: در خیانت سیرت شخص به ظاهر دوست است ولی در پشت صحنه در حق او جفا می کند.

این پژوهشگر عنوان کرد: جامعه دینی در طول سال ها قبل از توطئه کفار بیشتر از بطن دین داران آسیب دید.

دکتر پایداری در ادامه با یاداوری سخنی از امام صادق(ع) درباره خیانت اظهار کرد: امام صادق می فرمایند: « هر مومن برادر و خواهر خود را از نصیحت دلسوزانه دور کند به خدا و رسولش خیانت کرده است».

دکتر پایداری خاطرنشان کرد: پیامبر می فرمایند «کسی که سه ویژگی خیانت در امانت ، دروغگویی و خلف وعده را دارا باشد منافق است حتی اگر اهل نماز و روزه نیز باشد».

حجت الاسلام فاضل میبدی سخنران بعدی مراسم نیز در ابتدای سخنان خود گفت: اسلام در طول ۱۴۰۰ سال از ابتدای بعثت پیامبر تاکنون در سه سطح مذهب و اخلاق_ خلافت و ریاست _فرهنگ_ خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: آن چیزی که در تاریخ از اسلام بیشتر نمایان شده است بعد خلافت است و جنگ های زیادی نیز به این علت انجام شده است.

این استاد دانشگاه اذعان داشت: قرآن کریم تاکید می کند پیامبر از جنس مردم است و باید او را طبیعی نگاه کنیم.

وی با اشاره به اینکه پیامبر از رنج مردم رنج می برد بیان کرد: اگر رنجی در جامعه باشد به علت فاصله از سیره پیامبر است و این رنج می تواند رنج اقتصادی،سیاسی و فرهنگی و… باشد.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم یکی از بعدهای حساس اسلام را توجه به رنج مردم به ویژه فقر عنوان کرد و گفت: امام علی(ع) در نهج البلاغه توصیه می کند که مواظب باشیم تا بشر گرفتار فقر نشود.

حجت الاسلام میبدی اظهار کرد :در قران به کرات توصیه شده است که ثروت جامعه باید طوری تقسیم شود که فقیران رنج فقر نداشته باشد.

استاد دانشگاه مفید قم با ابراز تاسف از دور شدن جوامع اسلامی از مفاهیم اصلی دین مبین اسلام افزود: اسلام در طول تاریخ بیشتر در سطح خلافت مطرح شده است و نه در سطح معنویت و اخلاق و شاهد این ادعا نیز این است که در جوامع مسلمین بهره ای که اسلام به انها وعده داده است، میسر نشد.

ایشان با اشاره به باقی ماندن میراث عبادی پیامبر اکرم سه هدف عمده پیامبر را که در طول تاریخ مهجور مانده است، در ابتدا مسئله ی تعلیم و اخلاق و تزکیه دانست.

وی سپس هدف دوم پیامبر را رفع اختلافات در جامعه معرفی کرد و اظهار کرد: اگر اختلافات منجر به تخاصم شود خلاف دعوت پیغمبران است اما امروز همین اختلافات درد جامعه ی اسلامی است.

میبدی هدف سوم جامعه ی اسلامی از دیدگاه پیامبر را عدالت اجتماعی دانست و گفت: مسئله عدالت اجتماعی در جامعه مفقود شده است، زیرا بعد پیامبر عمده دعواها بر سر قدرت و غنیمت و ثروت بود.

حجت الاسلام فاضل میبدی در پایان اظهار کرد: اگر ما آن سه هدف یعنی تزکیه_ رفع اختلافات و عدالت اجتماعی را که مهجور مانده از زمان پیامبر است را دنبال می کردیم، تاریخ ما تاریخ اخلاقیت و تمدن و فکر و عقلانیت و درخشش انسانیت بود.

 

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx