نسخه موبایل
آبان ۲۲, ۱۳۹۶ 321696 خبر فرهنگی گیلان
در نشست خبری دومین همایش هنری سوگواره مطرح شد؛

جشنواره ای برای مطرح کردن زندگی عاشورایی/ افتتاح جشنواره با نمایش « دلالان جهنم» در ۲۴ آبان

.

به گزارش گیل خبر، نشست خبری دومین جشنواره هنری سوگواره با حضور رئیس اداره ارشاد رشت، معاون هنری ارشاد گیلان، دبیر و مدیر اجرایی جشنواره و رضا رسولی عضو شورای شهر رشت برگزار شد.

این جشنواره  ۲۴ آبان ماه در رشت افتتاح می‌شود.

رضا میر معنوی دبیر جشنواره سوگ صحنه با بیان این که  جشنواره سوگ صحنه در بردارنده موضوعات تاریخی عاشورا، برای مطرح کردن عاشورا، زندگی عاشورایی و تأثیر آن در دنیای امروز برنامه دارد خاطرنشان کرد: عاشورا، جمیع جهات عناصر نمایشی از تراژدی، هنری و دینی را در خود داراست.

دبیر جشنواره در ادامه ابراز داشت: ما با توجه به تجربیات دوره گذشته سعی می کنیم ضریب خطا را کاهش دهیم.

هومن میرمعنوی مدیر اجرایی دومین سوگواره صحنه نیز با اشاره به  اینکه ۲۴ متن نمایش جهت شرکت در این جشنواره به دبیرخانه آن ارسال شده بود اعلام کرد: در زمان بازخوانی، بیش از ۱۳ متن انتخاب شد که به مرحله تمرین راه پیدا کردند.

مدیر اجرایی دومین سوگواره صحنه با اعلام اینکه پس از بازبینی، ۵ نمایش جهت اجرا در همایش پایانی انتخاب شده است خاطرنشان کرد: دومین همایش هنری سوگواره صحنه ۲۴ آبان ماه در رشت با  نمایش « دلالان جهنم»افتتاح می شود. و در روز پنجشبه ۲۵ آبان در سانس ده صبح، غریبانه و در سانس ۵ عصر، سلاله به روی صحنه خواهند رفت. وی ادامه داد: همچنین جمعه عصر، نمایش عاشورائیان و شنبه عصر نمایش شب شیشه ای به اجرا می پردازند.

سید امیر مصباح، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در  این نشست بیان داشت:  شکل گیری جشنواره ای به نام امام حسین (ع) در آغاز کار من در این معاونت بسیار ارزشمند و بانی خیر خواهد بود و امیدواریم با حضور چهره های مطرح و هنری که در این جشنواره هستند  این روند ادامه پیدا کند ورد سطح ملی برگزار شود.

میرمعنوی با بیان اینکه نمایش‌هایی از شهرهای رشت، شفت و صومعه‌سرا در این دوره از همایش به روی صحنه می‌روند اظهار داشت: دانشگاه آزاد رشت نیز در این همایش به‌طور مستقل نمایشی را ارائه می‌کند.

محمد حسن پور،رئیس اداره فرهنگ و ارشاد رشت  در این جشنواره گفت: جای خالی نمایش سوگواری در استان وجود داشت و  از گیلان انتظار چنین جشنواره هایی می رود و  مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر رشت آمادگی همکاری و تعامل با برگزارکنندکان این جشنواره را دارد.

مهندس رضا رسولی، عضو شورای شهر رشت در این نشست ابراز داشت:  پیشینیان ۱۴۰۰ سال نهضت خود را با ابزار هنر زنده نگاه داشته اند و ما امروز باید تلاش کنیم این مفاهیم ارزشمند را با گفتمانی مطابق با زمان خود به نسلهای بعد انتقال دهیم. وی افزود:  ما به عنوان فعالین اجتماعی و فرهنگی جامعه باید مسیری را طی کنیم و ادبیاتی را مورد توجه قرار دهیم که جوانان امروز را تحت تأثیر قرار دهد و جامعه مملو از معنویات شود.

عکس: پویا یوسفی

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد