نسخه موبایل
آبان ۲۰, ۱۳۹۶ 321187 خبر سیاسی گیلان
نشست خبری دکتر نوبخت با اصحاب رسانه گیلان:

قولی ندادم که تحقق پیدا نکند/ این که من برای کسی شغلی ایجاد کنم در توان من نیست/ بحث گرفتن عوارض از مسافران  در سیاست های دولت نیست

نشست خبری دکتر نوبخت سخنگوی دولت با اصحاب رسانه گیلان در سالن  الغدیر استانداری برگزار شد.

اختصاصی گیل خبر/ در این نشست که برای اولین بار در سطح استانی برگزار می شد دکتر نوبخت به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

درخواست بازبینی در سیاست های مطبوعاتی 

در ابتدای جلسه مدیر کل ارشاد گیلان با خوش امدگوئی به دکتر نوبخت ابراز داشت: با انتشار روزنامه خیر الکرام  ۱۱۰ سال و ۱۱۲ روز عمر انتشار روزنامه در گیلان می رود و اکنون ۱۲ نشریه الکترونیکی، ۱۶۲ نشریه و ۸ روزنامه، ۹۹پایگاه خبری، ۴۸ هفته نامه، ۲۱ دو هفته نامه۳۶ ماهنامه و ۴ دو ماهنامه در گیلان منتشر می شود.

دکتر فاضلی ادامه داد: روزنامه های گیلان از قدیم زبانزد هستند و شهرت آن ها همچنان باقی است. سرعت خبر انتقال گیلان در  اخبار حساس زیر ۵ دقیقه است. ولی  ما مطالباتی داریم که نیازمند سیاست گذاری در  دولت است.

 

وی در ادامه گفت: زمانی که بنده دبیر کارگروه مطبوعات کشور بودم. خدمت وزیر محترم و جناب انتظامی دو خواسته را داشتم. یکی تمرکز و انسجام معاونت مطبوعاتی موجب چالش در استان ها می شود و این در اشتراک و یارانه مشهود است.  همچنین بحث های بیمه و اشتراک را در مطبوعات به عنوان حد واسط به معاونت مطبوعاتی انتقال دادیم و به نظر می رسد یک بازبینی در این زمینه لازم است که به انگشت تدبیر دکتر نوبخت نیز وابسته است.

مالیات ۱۳ میلیون تومانی برای اعضای خانه مطبوعات / یارانه کاغذ دوباره برگردد

کریم خورسندی مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان نیز در این جلسه گفت: مشکلات خبرنگاران همیشگی است و ما از استاندار محترم تشکر می کنم که در بدو ورود بحث بیمه تکمیلی را تقبل کردند.
وی افزود: خانه مطبوعات با اساسنامه ای که مورد تایید قرار گرفته اولین انتخابات الکترونیک را در سراسر کشور برگزار کردد و این انتخابات در گیلان نیز با استقبال خوبی انجام گرفت و هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان تشکیل شد تا از حق صنفی مطبوعات دفاع کنند. ولی چه کنیم که دستمان خالی است و همه اصحاب رسانه معترض هستند.

مدیر عامل خانه مطبوعات در ادامه بیان داشت: اصحاب رسانه برای توسعه کشور قلم می زنند و امیدوارم مشکلات خبرنگاران را با شکل بهتری برطرف نماییم. بحث بیمه خبرنگاران دغدغه همیشگی اصحاب رسانه است و امسال آقای انتظامی اعلام کردند که مدیران مسئول بیمه خود را حذف کنند و معاونت مطبوعاتی آن را پرداخت می کند که این در استان ها بسیار دارای مشکل است و این در حد و وسع بسیاری از مدیران مسئول نیست. وی افزود:در مورد اصل یارانه مطبوعات نیز دغدغه دیگر اصحاب رسانه است. ما نگاهی حداقلی به این موضوع داشتیم و حذف آن به یک آسیب تبدیل شده است.

خورسندی در ادامه گفت: قبلا یارانه ای تحت عنوان یارانه کاغذ به مطبوعات می دادند که آن در دولت احمدی نژاد حذف کردند و یارانه نقدی را برای کاغذ خواستند جایگزین کنند. ما درخواست داریم که همان یارانه کاغذ دوباره داده شود که یک مسکنی برای اصحاب رسانه بودند.
مدیرعامل خانه مطبوعات در انتها گفت: یک معضل بزرگ برای اصحاب رسانه مشکل مالیات خانه مطبوعات است. آقایان ۱۳۰ میلیون تومان برای خانه مطبوعات مالیات بریده اند و این تا هفتم آذر اگر انجام شود دردسرهای فراوانی را ایجاد می کند.

دکتر نوبخت سخنگوی دولت نیز  در این جلسه با خواندن شعر  « هر کسی کو دور ماند از اصل خویش بازجوید روزگار وصل خویش» ابراز داشت: انتقال جلسات از تهران به گیلان مصداق همین شعر مولانا است. وی ادامه داد: چند موضوع برای من در سازمان برنامه و بودجه در مورد گیلان تعریف شده است. یکی پروژه های زیرسازی مثل راه آهن و آزادراه و مسائل محیط زیستی که هرکدام سرفصلی دارد و دیگری در مورد اشتغال شهروندان و مساله تولید که در این مورد سیاستگذاری انجام شده است.

وی ادامه داد: این که من به ادارات نامه بنویسم و بچه ها صاحب شغل شوند راهش نیست، راهش این بود که فرصت های شغلی فراهم شود و برای همین مدیران بانک را دعوت کردیم که با حضور استاندار که برای عرصه غیر دولت در خصوص واحدهای غیر تولیدی چه کارهایی می توان انجام داد که امروز صبح دومین جلسه تشکیل شد که البته در این زمینه در ستاد جلسات مختلفی نیز برگزار شد. غیر از توسعه در مسیر عمرانی نقشی برای مطبوعات نیز  قائل هستیم که همان جایگاه را تسهیل کند و هم جایگاه فرهنگ را بیافزاید.

تشکیل کارگروهی برای مغایرت احتمالی کاتسا با برجام 
دکتر نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره نحوه برخورد دولت با قانون کاتسا گفت: بعد از تجمیع تحریم ها در کاتسا با عنایت به این که یک روش غیرمرسوم و غیرمعقولی از سوی آمریکایی در این تحریم تعبیه شده است، ما ضمن محکوم کردن این موضوع برای کار متقابل آماده شدیم. در منظر اول این که کاتسا با برجام مغایر است یا خبر کارگروهی که در این زمینه انتخاب شد  و قرار است  گزارش کار را ارائه دهد تا اقدام متقابل انجام شود.

وی در زمینه نحوه استخدام پرستاران نیز گفت: در زمینه کمبود پرستاران ما با انباشت نیروی انسانی زیادی روبه رو هستیم. در سال جاری که ما صحبت می کنیم در ذهن من هفده هزار و صد نفر است که به وزارت بهداشت مجوز استخدام داده شد تا نیازهای خود را از آن بگیرند و امسال قرار است از طریق افرادی که قرار است جذب شود بخشی از آن هم به وزارت بهداشت و درمان مربوط شود.

تنها ۶۴ دصد بودجه ما در ۴ سال افزایش پیدا کرد 

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بودجه ما سال ۱۳۹۲ که دولت یازدهم شروع به کار کرد ۲۱۰  هزار میلیارد تومان بود و اکنون بودجه ما ۳۴۶ هزار میلیارد تومان است که البته این عدد تحقق پیدا نمی کند. این نشان می دهد تنها ۶۴ درصد در این چهارسال افزایش پیدا کرده است. ما با این افزایش۶۴ درصدی تلاش کردیم که بودجه عمرانی۲۲ هزار میلیارد تومانی را به ۴۷ هزار تومان برسانیم و ۷۰ درصد نیز بودجه جاری افزایش پیدا کرده است.پرداخت های بازنشستگی ما هم به بالای صد در صد رسیده است.

 

وی به تعیین بودجه ریزی جدید در دولت اشاره وبیان داشت:  بودجه ما در سال ۹۷ به جای روش سنتی که بگویند افزایش بودجه را تعیین کنند  قرار است ماموریت هر دستگاه را بازخوانی کنیم. مثلا آموزش و پرورش بگوید دانش اموز می خواهیم تربیت کنیم. این ها اعدادش مشخص می شود و لزوما ماموریت هر دستگاه منجر به افزایش بودجه تبدیل نمی شود. اقدام دیگر این است که سه ماه به سه ماه بودجه را اختصاص دهیم و  هر ارگان باید بگوید از بودجه ای که اختصاص داده شده در سه ماهه اول چه عملی را انجام داده است.

توزیع بودجه ریزی در استان ها 

نوبخت ادامه داد: هر دستگاه در هر استانی است پولش را به همان استان خواهیم داد و به وزارتخانه مرکزی اختصاص داده نمی شود. ما مجوزی را به استان ها خواهیم داد تا خودشان صرفه جویی کند و کارهای عمرانی و خدماتی را انجام دهند و در این روش استان ها را تقویت خواهیم کرد و توزیع در بودجه ریزی جدید از استان ها انجام خواهد شد.در این زمینه حتما مقاومت هایی شکل می گیرد اما این اجماعی است که بر اساس برآیند نظرات شکل گرفته و من از همه روسای سازمان برنامه و بودجه در استان ها نظرخواسته ام.

هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان به عدم حضور خود شکایت دارند 

سخنگوی دولت در مورد رویه وزارت کشور درباره استانداران غیر بومی گفت: باید در زمینه انتخاب مدیران در ابتدا بحثهای توسعه و امتیازبندی بر اساس آن را مورد ارزیابی قرار دهیم. مبنای  انتخاب استانداران از سوی وزارت کشور شایسته‌سالاری است، مشخص است  مدیران بومی نسبت به مدیران غیربومی از امتیازات خاصی برخوردار هستند که نخستین امتیاز آن‌ها شناخت دقیق از منطقه تحت مدیریت خود است. وی در مورد اینکه استانداران از جناح های مختلف به کار گرفته می شوند یا خیر پاسخ داد:امروز مشاهده می کنیم که اصولگرایان می گویند سهم آن ها در دولت دیده نشده و اصلاح طلبان نیز همین مورد را می گویند، اما مبنای ما شایسته سالاری است و البته کسانی که برای حضور دولت تلاش و کوشش کردند باید سهم آن ها دیده شود.

قولی ندادم که تحقق پیدا نکند/ این که من برای کسی شغلی ایجاد کنم در توان من نیست

سخنگوی دولت در مورد تحقق وعده های خود گفت: من چند ماه  گذشته در شبکه باران حضور پیدا کردم و  چهار قول دادم و در این زمینه قولی ندادم که تحقق پیدا نکند. یک مورد زیرساختهای استان که قبل از اتمام دوره آن به به پایان برسد که در این زمینه راهکارهای لازم چیده شده است. حالا این که مثلا ما بگوئیم ۹۹ درصد راه آهن تکمیل شده و یکی دیگر بگوید  ۹۸ درصد  و در رسانه بازتاب پیدا کند اقدامی  نادرست و سخیف است. اگر در فرایند عمل مشکل ایجاد کرد باید مشکلش را حل کنیم. این راه آهن نیاز به قطعات فولادی دارد که یک شرکت آن را تولید می کند. ما برای این که این پروژه تمام شود هرمقدار پول بود اختصاص داده شد که این شرکت پول را برای بدهی های کارکنان انجام داد. وی افزود: من به عنوان مقام دولتی وظیفه دارم مطالبات را هرچه سریعتر خواستار باشم، اگر پیمانکار می گوید من در دی ماه انجام می دهم من  نباید بگویم که اشکال ندارد و فرصت است و این امر باید در فروردین انجام گیرد.  نوبخت ادامه داد: من خودم از رسانه ها خواستم که رصدم کنند. ولی  این که من برای کسی شغلی ایجاد کنم در توان من نیست. اگر موردی است که کار خاصی باید انجام شود من تا حدی می توانم کار کنم. ما باید فرصت های شغلی را ایجاد کنیم. 

اصحاب رسانه نقطه نظرات خود را درباره لایحه نظام رسانه ای بیان کنند

وی در مورد پس گرفتن لایحه نظام رسانه ای نیز گفت: لایحه نظام رسانه ای به جایی داده نشده که پس گرفته شود و  در خود دولت بررسی می شود. من از اصحاب رسانه درخواست دارم که هرچه نظر دارند آن را ارائه و به من بسپارید تا در لایحه اعمال شود. این برای سامان بخشی رسانه ها انجام گرفته تاآن ها را تقویت کنیم نه اینکه تضعیف شوند.

سخنگوی دولت در مورد حل معضل پسماندها و زباله های گیلان نیز گفت: هماهنگی‌های لازم جهت رفع مشکلات پسماند منطقه سراوان و رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود با شهردار رشت انجام شده است. در دولت این مساله انجام شد که از زباله ها در تولید برق استفاده کنند و تسهیلات خاصی را برای  آن در نظر بگیریم  که  از قیمت تمام شده برخوردار شوند. این مساله با سیاست زیست محیط زیستی که دولت دارد همخوانی دارد.

وی ادامه داد: یکی از موارد آلوده کننده همین پسماندهایی است که باید به پسماند سراوان  اشاره کنیم. باید پسماند بیمارستان ها را اضافه کنیم که همه این ها باید طرح هایش اشاره شود. این جزو ماموریت هایی است که برای خودم تعیین کردم و این را قبلا در تلویزیون هم گفتم که در نظر داریم سرمایه گذارانی را در این زمینه جذب کنیم.

بحث گرفتن عوارض از مسافران  در سیاست های دولت نیست

معاون رئیس جمهوری در مورد نظر رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان مبنی بر اختصاص عوارضی برای مسافران گیلان گفت: بحث گرفتن عوارض از مسافران  در سیاست های دولت نیست و اگر برای گیلان در نظر بگیریم شهرهای دیگر هم خواهان آن می شوند و آقای محمدی احتمالا نظر کارشناسی خودشان را گفتند.

طرح جدیدی را نمی توانیم شروع کنیم  مگر این که  طرح قبلی را به اتمام برسانیم

نوبخت در مورد افتتاح ها نیمه کاره و برنامه هایی که در حد کلنگ زنی به بهره برداری می رسد نیز خاطرنشان کرد: هر طرحی که انجام می دهیم باید ببینیم چه هدفی از مجموعه را دنبال می کند  وهدف این ها باید در جهت توسعه باشد. بعضی از این افتتاحیه ها قصدشان به فرجام رسیدن طرح  نیست و برای همین است که بخواهند تسهیلاتی را دریافت کنند ولی تعداد قابل توجهی از طرح ها هم به سرانجام می رسد. من در بازدید از شهرک صنعتی دیدم که جوانان و زنان ما به خوبی دارند کار می کنند که نشان می دهد می تواند در جهت تولید موفق باشند. ولی دولت در زمینه طرح های عمرانی تسریع شده است که طرح جدیدی را نمی توانیم شروع کنیم  مگر این که  طرح قبلی را به اتمام برسانیم.

مساله  محیط زیستی شفارود نباید نادیده گرفته شود

سخنگوی دولت در مورد معضلات سد شفارود و عدم نتیجه نرسیدن آن نیز بیان داشت: سد شفارود و  پلرود همیشه جزو سدهای مطرح کشور است. افتتاح سد شفارود به  شفارود به معضل محیط زیستی برخورده بود که باید به آن توجه کنیم. بسیاری از سکنه و اصحاب رسانه انتظار دارند که این کارها سریع انجام شود و در برابر مقاومت های محیط زیست پاسخی نمی دهند. ما اگر دست برداریم نمیتوانیم از مشکلات آن دفاع کنیم. وی ادامه داد: دولت هیاتی  در مورد قضاوت و داوری در مورد سد شفارود انتخاب کرد که متشکل از سازمان محیط زیست دستگاهی  در وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه بود. بحث شفارود در این زمینه مطرح شد که می توان با اصلاحاتی آن را انجام دهند. در یکی دو هفته گذشته در جلسه هیات دولت مشکلات محیط زیستی آن  انجام شد و دوستان نگران وعده افتتاح زمان سال ۹۷ نباشند و امنیت فاینانس آن حل شده است.

نوبخت همچنین در مورد مساله سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری نیز گفت: در جلسه امروز روسای قوا بر حل این معضل تاکید شده است  و همه ما در قبال مشکل این افراد مسئول هستیم. این که رئیس جمهور گفته است که باید مواظب سپرده گذاری در موسساتی باشیم که نرخ سود بالایی می دهند کاملا درست است و باید در این زمینه توصیه های لازم  انجام گیرد و راهکارهای قانونی در نظر گرفته شود.

نوبخت همچنین خطر نشان کرد: قوام سیاسی ما به خردگرایی و مدارا و اعتدال است. هرگونه تندروی شاید در کوتاه مدت بتوان کارهایی انجام داد. اما کار باید پیش رفت.

سخنگوی دولت همچنین در این نشست خبری از راه اندازی دفتر خود در گیلان به مدیریت احمد کشور دوست اشاره کرد.

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx