نسخه موبایل
مهر ۲۰, ۱۳۹۶ 314434 خبر فرهنگی گزارش تصویری گیلان
در نشست خبری نمایش عاشورایی «کربلا زیباست» عنوان شد؛

زنده نگه داشتن شور حسینی و خالی نشدن شهر از بوی حسین(ع) پس از عاشورا

بعد از ظهر امروز پنج شنبه نشست خبری نمایش میدانی «کربلا زیباست» با حضور عوامل نمایش در تالار گفتمان شهرداری رشت برگزار شد .

اختصاصی گیل خبر /پریسا عموئی: نمایش عاشورایی «کربلا زیباست»  به کارگردانی و نویسندگی  محمد مهدی شیاسی  و با همت سازمان بسیج دانشجویی   ، حوزه هنری گیلان ، بسیج هنرمندان سپاه قدس ،و سازمان فرهنگی هنری شهرداری رشت از ۲۲ الی ۲۸ مهرماه  پس از اذان  مغرب در پیاده راه فرهنگی اجرا می شود .

محمد مهدی شیاسی درباره این نمایش ۵۰ دقیقه ای که نهضت عاشورا را پس از شهادت امام حسین(ع) روایت می کند ،گفت :  «کربلا زیباست»  به شیوه روایت و تصویر کار شده  و تصورات ذهنی  راوی داستان  از واقعه کربلا  توسط  بازیگران ایفا میشود و بیشتر کار فرم است .  همچنین دو پرده نمایشی در پاسداشت حجاب و مدافعین حرم اجرا می شود.

شیاسی که پیش از «کربلا زیباست»  ، سال گذشته نمایش خیابانی «ماه کبود» را کارگردانی کرده بود درباره همکاری  گروه ۸۰ نفره  این نمایش  توضیح  داد: میانگین سنی عوامل نمایش  ۲۰ تا ۲۵ ساله هستند و بیشتر عوامل نمایش بومی گیلان هستند . وی ادامه داد:  با همکاری کانون هنری سازمان بسیج دانشجویی و گروه هنری فطرس  سه ماه درگیر تمرین این نمایش بودیم .

کارگردان این نمایش با بیان اینکه  به اینکه رسالت هنری ما زنده نگه داشتن شور حسینی و واقعه کربلا در بین مردم است گفت : با اینکه از دهه اول محرم فاصله گرفتیم ، اما هدف  اصلی این بود که بین دهه اول محرم و اربعین، شهر از بوی حسین(ع) خالی نشود ‌.

وی   با اشاره به اینکه از ۱۳ کتاب  برای این نمایش میدانی استفاده شده است ،از مقتل لهوف ، مقتل الحسین خوارزمی ، حماسه عاشورایی، و خصایص الحسینیه به عنوان منابع اصلی نام برد .

شیاسی  اجرای  سومین دوره جشنواره فرهنگی هنری دانشجویی ققنوس را از برنامه های آینده عنوان کرد.

گفتنی است گیل خبر حامی رسانه ای نمایش بزرگ  میدانی عاشورایی «کربلا زیباست»  ، می باشد .

 

عکس: هنگامه جعفری پرست

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx