نسخه موبایل
مهر ۱۹, ۱۳۹۶ 314097 اجتماعی خبر گیلان یادداشت
نینا پنجه ای

چشم انداز توسعه ی گردشگری رشت

رشت  را همگان به عنوان شهر فرهنگی می شناسند و از دیرباز تا کنون زادگاه فرهیختگان، دانشمندان و بزرگان علم و ادب بوده است که در محلات قدیمی رشت سکونت داشته‌اند،  بی‌گمان بازآفرینی منازل چهره‌های مطرح عرصه ی فرهنگ و هنر و ایجاد اقامتگاه های بومی و محلی که هدف آن دستیابی به توسعه ی پایدار در جوامع بومی است و تشکیل موزه ی فرهنگ و هنر معاصر می تواند به جذب گردشگر کمک کند.

گیل خبر/ نینا پنجه ای* 

‎در دنیای امروز توریسم و فعالیت‌های مرتبط به آن نه تنها به عنوان گردش صِرف، بلکه به‌عنوان موتور توسعه محسوب می‌شود که به‌تنهایی از آن به‌عنوان یکی از سودآورترین بخش‌های اقتصادی درجهانِ کنونی نام‌برده می‌شود؛ علاوه بر آن توریسم امروزه حتی در مناطقی  با آب‌و هوای نا مطلوب از جایگاهی برخوردارشده است که تحت عنوان صنعت پول‌ساز از آن یاد می‌شود نیز به سبب اهمیتی که از نظر  اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی   و سیاسی دارد روز به روز بیشتر مورد توجه‌ی کشورها قرار می‌گیرد .

‎تردیدی نیست که اگر بخواهیم آمار متن‌ها و گفتارهایی که در زمینه‌ی صنعت گردشگری انجام گرفته است را بررسی نمائیم، بالطبع  مثنوی هفتاد من کاغذ شود. ، اما کوشیدن به‌قدر وسع و هر یک از منظری خواهد توانست با بررسی زوایا و مهندسی این صنعت نوین به توسعه‌ی آن دامن زند.بی‌شک بر اساس آمار و ارقام به‌دست آمده اهمیت این صنعت نورسیده بعد از صنعت نفت، صنعت حمل و نقل و اخیراً صنعت خودروسازی از لحاظ ابعاد و محاسن اقتصادی مدنظر و در دستور کار دولت‌ها  قرار گرفته است.

‎اگر چه توریسم صنعت پول‌سازی است اما به صرف تکیه بر وجود بناهای تاریخی نمی‌توان طیف وسیعی از گونه‌ها و دسته‌های   توریستی  هدف‌گذاری شده را  جذب جغرافیای خود کرد.

‎به‌عنوان نمونه استان گیلان به‌دلیل اهمیت اکوتوریستی با نگاه اصولی نهادهای دولتی و با گسترش فضاهای فرهنگی  خواهد توانست به یکی از قطب‌های اکوتوریسم بین‌المللی تبدیل شود.

‎اما چرا این ‌همه برای تحقق اهداف توریسم با توجه به استعدادها و بسترهای موجود کافی نیست، پر واضح است  که مهم‌ترین مساله در جذب گردشگر  دو عامل مهم فرهنگ‌سازی و فرهنگ‌پذیری در توسعه‌ی صنعت توریسم است . افزون بر این‌که حیات و بقای صنعت توریسم نیز به‌همین دو عامل مرتبط می‌شود. بنابراین در این‌ راستا فرهنگ‌سازی در هر کشوری در جهت آشنایی گردشگر با فرهنگ اقلیمی بسیار پر رنگ جلوه می‌کند.

‎فرهنگ‌سازی در ذات خود به دو سویه‌گی و مابه ازا  نظر دارد و در این گفت و شنید است که  می‌تواند خود را  تقویت کند  و شکل ‌پذیرد،  بنا براین اصل می‌توان افزود روح فرهنگ‌پذیری  از  هر دو سو _ میزبان و مهمان _  در هم دمیده و از قوه به فعل می‌انجامد.

‎نیک پیداست که تعامل و تبادل فرهنگی از مهمترین عوامل در شکل‌گیری ارتباطات فرهنگی و اجتماعی است،  اما صرفاً با چنین  تعابیری  نمی‌توان دو مقوله‌ی فرهنگ‌سازی و فرهنگ‌پذیری را در کوتاه مدت عملی ساخت، اگر‌چه لازمه‌ی کار است که با برنامه‌های اصولی و سازنده  در دراز مدت در تحقق این مهم بکوشیم.

‎ فرهنگ‌سازی توریسم  در گیلان بهتر است از طریق ارایه‌ی چگونگی نحوه‌ی برخورد، هدایت و جذب توریست شکل بگیرد؛  سپس در مراحل بعدی صنعت توریسم نیازمند تشکیل کارگروهی متشکل از متخصصان، خوش فکران، گردش‌گران  و تور‌لیدرهای فعالی  است که  سفرهای داخلی و  خارجی متعدد داشته‌اند و نیز لازم است کمیته‌های متشکله در  کارگروه‌ها وظایف متعدد تولید سوغات، صنایع دستی ،  نمادهای شهری و  شناسایی اماکن توریستی را برعهده گیرند.

‎مضافا وضع قوانین و  صدور دستورالعمل‌ یا آیین نامه‌های مرتبط خواهد توانست _با توجه به انتظارات توریست از استعدادهای گردشگری شهر،_ نسبت به تنظیم مناسبات فی‌مابین میزبان  و مهمان به‌طور قانونمند گامی موثر و روبه جلو بردارد.

‎کمیته‌های گونه‌گون نام‌گذاری‌شده در کارگروه ها‌ نیز به دنبال شناسایی استعدادها، ظرفیت‌ها و شاخص‌های شهر باشند. برای نمونه چند سالی‌ست آرامگاه  دکتر حشمت علی‌رغم پی‌گیری رسانه‌های دلسوز  ظاهرا  پیشرفتی لاک‌‌پشتی دارد، توریسم یک فرصت جلوه‌گری برای معرفی شاخصه‌ها و استعدادهاست و تعیین فرد یا استعداد یا مکان مبین لزوما اعتقاد نهادها به  خیر و شرشان نیست.

‎قطعاً موزه‌ی استالینِ دیکتاتور، خانه‌ی پاراجانف فیلم ساز، مزار نواب صفوی، خانه ابتهاج، نصرت رحمانی، مزار میرزا و … برای توریست به اندازه‌ی یکسان با اهمیت است و ارزش دارد. چرا که لزوما بزرگی و بولد یک شخصیت یا واقعه به‌منزله‌ی تائید و تکذیب آن توسط سیاست‌گزاران نیست. بله سیاست گزار نه سیاست گذار . توریسم ذاتاً خود سیاست‌گذار بوده و تنها نیازمند سیاست‌گزار برای اشاعه و توسعه‌اش است. بنابراین توریسم  تحزب‌گرا نیست ، ایدئولوگ فقط صنعت خود است.  سیاسی‌نگر نیست، اما از  نگره‌ی سیاسی بی بهره نمانده‌است.. بنابراین ایدئولوژیستی برخورد نمی‌کند و تنها تابع قوانین مدنی‌ست. همان‌گونه که لازم است برای احترام به آیین کلیسا پوشیده باشند، همان‌گونه  ملاحظات ویژه‌ی آیینی توسط تورلیدرها و مراکز مجازی و حقیقی اطلاع‌رسانی از نظر توریست گذرانده می‌شود. بهتراست راه‌های تهیه‌ی امکانات جذاب برای توریست را بررسی کرد.. گردشگری ایران در حال حاضر تنها معطوف به جاذبه های مذهبی، در برخی شهرها فرهنگی_ طبیعی و معماری است. باید مدام بر جاذبه‌های توریستی افزود  و ویژه ‌اش ساخت.  شهر خلاق غذا یکی از جاذبه‌های مهم توریستی ست که برای بازگشت مجدد توریست بزنگاه پر اهمیتی‌ست، اما  بهتر است مدام  با ایده‌های نو  بر جاذبه های توریستی شهر افزود،  به‌گونه‌ای که در هر  سفرنامه‌  بشود نسبت به‌دیگری  به خاطرات گونه‌گون و متفاوت رسید. . چرا که دیدار از  معماری و طبیعت جلوه‌ای ثابت و مکرر در دید گردشگر دارد. به نظر یکی از روش‌ها برگزاری فستیوال‌های بومی – محلی با مشارکت بین المللی است.

رشت  را همگان به عنوان شهر فرهنگی می شناسند و از دیرباز تا کنون زادگاه فرهیختگان، دانشمندان و بزرگان علم و ادب بوده است که در محلات قدیمی رشت سکونت داشته‌اند،  بی‌گمان بازآفرینی منازل چهره‌های مطرح عرصه ی فرهنگ و هنر و ایجاد اقامتگاه های بومی و محلی که هدف آن دستیابی به توسعه ی پایدار در جوامع بومی است و تشکیل موزه ی فرهنگ و هنر معاصر می تواند به جذب گردشگر کمک کند.

از دیگر اقدامات در راستای توسعه ی صنعت توریسم ایجاد  شبکه ی گردشگری مجازی ست در  شبکه ی گردشگری باید به دنبال آن باشیم که  تمامی اطلاعات مورد نیاز گردشگری، تور و سفر را به صورت جامع و یکپارچه در اختیار توریست قرار دهیم تا او بتواند با صرف کمترین وقت و هزینه، بیشترین استفاده را از زمان خود داشته باشند.

بازنمایی بازارهای قدیمی مانند جمعه بازار و دوشنبه بازار و …. و ارایه‌ی بازارچه‌ی جاذبه‌هایی خوراک و غذای گیلان و  تجهیز خانه‌ی چهره ‌ها و تبدیل‌شان به موزه و نصب نماد برجسته بر سر در خانه شان از دیگر اقداماتی ست که فضا را به سوی ایجاد بسترهای توریستی سوق می دهد.

 

 *مهندس معماری

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

 

 

 

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx