نسخه موبایل
مرداد ۲۱, ۱۳۹۶ 297804 اجتماعی خبر گیلان
رئیس سازمان چای خبر داد:

واریز ۲۱۰میلیارد ریال دیگر به حساب چایکاران/ کیفی ترین برگ سبز چای مربوط به چین بهاره است

رئیس سازمان چای گفت: ۲۱۰ میلیارد ریال دیگر از مجموع مطالبات چایکاران پنجشنبه گذشته به حساب آنان واریز شد.

به گزارش گیل خبر، محمدولی روزبهان افزود: با پرداخت این مبلغ به حساب چایکاران کشور، از آغاز برداشت برگ سبز چای تاکنون یک هزار و ۶۷ میلیارد و ۳۰میلیون ریال از مطالبات چایکاران گیلان و مازندران به حساب آنان واریز شده است.

وی خاطرنشان کرد: از آغاز فصل برداشت چای تاکنون بیش از ۸۲ هزار و ۵۰۹تن برگ سبز چای از مزارع چای گیلان و مازندران برداشت شده است که ۴۵درصد آن چای درجه یک و ۵۵ درصد نیز چای درجه دو محسوب می شود.

رئیس سازمان چای ارزش ریالی این میزان برگ سبز چای را یک هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال ذکر کرد .

به گفته وی از این میزان برگ سبز ۱۸هزارتن چای خشک با کیفیت توسط کارخانه های چای تولید و به بازار عرضه شده است.

وی تصریح کرد: ۶۶کارخانه چایسازی در استان های گیلان و مازندران با این سازمان طرف قرارداد بوده و در حال خرید تضمینی برگ سبز از چایکاران هستند.

روزبهان همچنین از برداشت چین سوم برگ سبز چای در باغ های شمال کشور از اوایل هفته جاری خبر داد.

وی با برشمردن مزیتهای چای ایرانی و به کارگیری سلیقه های مختلف در بسته بندی، از استقبال مدیران کارخانه های چایسازی برای شرکت در نمایشگاه چای تشکر و از اصحاب رسانه خواست به عنوان بازوان پرتوان صنعت چای کشور با معرفی چای ایرانی به عنوان سالمترین چای جهان، بستر مناسب را برای مصرف این محصول فراهم کنند.

استان های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.

از سوی شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی ۹۶ ، مبلغ ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه ۲ ، ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال تعیین شده است.

سال گذشته ۱۳۹ هزار و ۲۲۸ تن برگ سبز چای با ۲۹ درصد درجه یک از باغ های شمال کشور برداشت شد که از این میزان ۳۱ هزار تن چای خشک بدست آمد.

برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می شود و مراحل آن از اردیبهشت ماه آغاز و تا مهرماه ادامه می یابد. کیفی ترین برگ سبز چای مربوط به چین بهاره است و این چای بیشترین طرفدار را در میان مصرف کنندگان دارد.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور، در این شهرستان مستقر است.

ایرنا

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد