نسخه موبایل
مرداد ۲۱, ۱۳۹۶ 297751 اجتماعی خبر یادداشت
محمد بی ریا

درباره شخصیت منفعل – تهاجمی

فردِ دچار اختلال شخصیت پرخاشگر – منفعل در روابط بین فردی کوشش می کند خود را در موقعیت وابسته قرار دهد ، اما دیگران این کردار منفعلانه و خودآزارانه ی او را اغلب گونه ای کیفر و فریب کاری بر ضد خودشان می بینند. بیمار انتظار دارد که دیگران جور او را بکشند و وظایف روزمره ی او را به عهده بگیرند.

گیل خبر/ محمد بی ریا*


اختلال شخصیت منفعل – تهاجمی (Passive – Aggressive Personality Disorder) نوعی بیان غیرمستقیم خصومت است. مثلاً به شکل فردافکنی (تعلل)، طعن، یکدندگی، ترشرویی، یا انجام ندادن عمدی و چندباره ی وظایفی که به شخص محول شده‌ است.

ویژگی ها و تشخیص شخصیت منفعل – تهاجمی :

? منفعل بودن او مانع از آن می شود تا امور روزمره و فعالیت های اجتماعی را انجام دهد .

? دائماً از این مسئله شکایت دارد که دیگران او را درک نکرده و به ارزش های او پی نمی برند.

? اکثر اوقات بدخلق و پرخاشگر می باشد.

? اکثراً به شکلی غیرمنطقی نسبت به بالادستان خود ( رؤسا ، متصدیان امور ) خشمگین و ناراضی است.

? نسبت به آنهایی که از او موفق تر و خوشبخت تر هستند حس حسادت و تنفر دارد.

? شکست های خود را بزرگ جلوه می دهد و دائماً در حال شکایت از ناکامی هاش می باشد.

? رفتارهایش دائماً بین دو حالت در نوسان است : یا پذیرش بی چون و چرا ( منفعلانه) و یا سرکشی خصمانه.

? با ویران کردن خوشبختی و موفقیت های شما ، پرده از ماهیت رفتارهای خود بر می دارد.

 

راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل را چنین توصیف می‌کند:
«الگوی فراگیر حالت‌های منفی‌گرایانه و مقاومت منفعلانه نسبت به درخواست‌ها برای عملکرد کافی و مناسب در موقعیت‌های اجتماعی و شغلی».
تعلل و مسامحه، لجبازی و ناکارآمدی به گونه و شیوه یی پنهانکارانه.

در DSM-IV-TR، این اختلال را به نام اختلال شخصیت منفی کار نیز خوانده اند.
بیماران دچار اختلال شخصیت پرخاشگر- منفعل (پسیو- اگرسیو) به گونه یی چشمگیر اهل تعلل، مسامحه و کارشکنی هستند.
لازمه ها و پیش نیازهای دارا بودن کارکردی شایسته را برنمی تابند. به کوچک ترین عذر و بهانه یی در کار خود تاخیر می کنند و درباره کردار کسانی که خود به آنها وابسته اند، عیب جویی می کنند و نق می زنند.
«در عین حال هیچ گاه هم دل شان نمی خواهد از شر این گونه روابط مبتنی بر وابستگی رها شوند». اینها جرات مندی و توانایی ابراز وجود ندارند و نیازها و خواسته های خود را رک و پوست کنده بیان نمی کنند. در این باره که دیگران چه انتظاری از آنها دارند، نمی توانند پرسش های لازم را بکنند. بنابراین اگر وادار به انجام کاری شوند یا اگر دفاع معمول شان را که معطوف و متوجه ساختن خشم بر ضد خویش است، از آنها گرفته شود، ممکن است مضطرب و دچار تشویش و دلشوره شوند.

فردِ دچار اختلال شخصیت پرخاشگر – منفعل در روابط بین فردی کوشش می کند خود را در موقعیت وابسته قرار دهد ، اما دیگران این کردار منفعلانه و خودآزارانه ی او را اغلب گونه ای کیفر و فریب کاری بر ضد خودشان می بینند. بیمار انتظار دارد که دیگران جور او را بکشند و وظایف روزمره ی او را به عهده بگیرند.

از بس شکایت می کند که با او درست ، منصفانه و عادلانه برخورد نمی شود، که دوستان و درمانگرش ممکن است خود را به سود او درگیر مسائلش سازند و یا برخی از وظایف او را به عهده بگیرند تا شاید کمی نق زدن های او کم شود !
اما نق زدن ها، فردافکنی وظایف ، طعنه زدنها ، تعلل، یکدندگی او پایان نمی یابد.
شاید دشوارترین مسئله ای که در رابطه با این شخصیت با آن روبرو خواهید بود این است که او هیچ گاه در مورد احساسی که دارد با شما صادق و بی پرده نیست!
تمام لبخندها ، سرتکان دادن های حاکی از رضایت و موافقت های او فقط با ظاهر خوشایند نشان داده می شوند اما او در درون شما را مانند والد یا همان شخص صاحب قدرتِ بی منطقی می داند که باید با او به ستیزه جویی و مخالفت پرداخت!
چنین شخصی در لایه پنهانی از ناهشیار ذهن خود از ناکامی شما شادی پنهانی را حس می کند و نیز هرگونه شکستی در اجرای برنامه ها و نقشه های زندگی تان تا حدودی برایش خوشایند است.

*روانشناس بالینی، هیپنوتراپیست، عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران

کانال تلگرامی psychoooo

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
پربیننده ترین ها