نسخه موبایل
پایان نمایشگاه گروهی عکس «گره» در لاهیجان؛

مانی گلنازی: این عکس ها گره هایی است که هر کس در زندگیش اتفاق می افتد/ لیاقت عکاسان و نقاش های انزلی راهرو کنار دستشویی عمومی اداره ارشاد نیست+گزارش تصویری

نمایشگاه گروهی عکس گره شب گذشته در سالن ارشاد لاهیجان به پایان رسید.

اختصاصی گیل خبر/ علی سمرقندی: این نمایشگاه که از ۱۸ دیماه در نگارخانه استاد حسین محجوبی افتتاح شده بود پس از چهار روز و با حضور جمعی از هنرمندان و مردم هنردوست به پایان رسید.

به سراغ مانی گلنازی ، گردآورنده انزلیچی این مجموعه رفتیم و در مورد این نمایشگاه به گفتگو پرداختیم.

*جناب گلنازی لطفا بفرمایید هدف از برگزاری این نمایشگاه با عنوان «گره»چه بود؟

خیلی سخت هست که بگیم هدفمون چه بوده اما بخواهیم کلی نگاه کنیم یک هدف رو سطح دارد ،گره هایی که هر کس در زندگیش اتفاق بیفتد.بستگی دارد چه شکلی باشد ، بیان کدام یک از دغدغه ها و مشکلات باشد ولی این گره ای که در اینجا می بینید دغدغه همین آدمهاست که آمدیم اینها را تبدیل به عکس کردیم و هر کس از دیدگاه خودش.

*چه تعداد عکاس و با چند عکس در این نمایشگاه حضور داشتند؟

۷ عکاس با چهل عکس و هنرمندانی که عکسهایشان در این نمایشگاه به نمایش در آمده است شامل علیرضا حسن زاده ، پریناز فتاحی ، پوریا عبدالپناه ، امیر چکمه دوز ، آرین دباغ ، آرتمیز صیاد چمنی و علیرضا کی نژاد می باشد.

*از کی به فکر این کار افتادید؟

از ده ماه پیش ، درست زمانی که کانون عکس تعطیل شد و هدفمان این بود که با یک چشم انداز در دراز مدت کامل عکس سینمای جوان انزلی نگاه کرده بودیم ولی چون در انزلی تعطیل شد ما کار خود را ادامه دادیم.

*چرا این نمایشگاه را در خود انزلی برگزار نکردید؟

چون جا نداریم.

*شهری مثل انزلی مگه میشه نگارخانه نداشته باشد؟

ما صحبت کردیم ، بنده چند بار مطلب هم نوشتم.لیاقت عکاسان و نقاش های انزلی راهرو کنار دستشویی عمومی اداره ارشاد نیست. اگر بزرگ بود کاری می شد کرد اما بزرگ هم نیست و نمیشود عکس گذاشت ، حتی نور استودیویی و آتلیه ای و حتی استاندارد ندارد. با نور فلورسنت که نمیشود عکس نگاه کرد. البته چند جا به ما پیشنهاد دادند وقتی فهمیدند ما آمدیم لاهیجان و عده ای پیگیر شدند .یک سری افراد هم اسمشان محفوظ بماند پیشنهاد دادند در ارشاد انزلی برگزار کنیم اما بنا بع همان دلایل نمی شد.اداره بندر هم به ما پیشنهاد داد و ما تقاضای سالن ترانزیت را کردیم و گفتند امکانش وجود ندارد چون اگر یک بار اینجا کاری بکنیم باید برای همیشه و برنامه‌های دیگر اجاره بدیم. در انزلی جایی نداریم.مسئولین محترم مطمئن باشند که این نمایشگاه کنار خیابان در
انزلی برگزار خواهد شد.

*چه صحبتی با مسئولین انزلی دارید؟

من هیچگونه صحبتی ندارم.کاری ندارم اصلا. هر موقع اتفاقی رخ میدهد هستند و الان که این اتفاق افتاده نیستند.یک مسئول از انزلی برای این نمایشگاه نیامده است. ما حتی برای تک تک افراد با اسم خودشان دعوتنامه رسمی فرستادیم.وقتی فرماندار لاهیجان به هر دلیلی برای این نمایشگاه میاد بنده از جانب احترام نگاه می کنم.وقتی که رییس ارشاد لاهیجان در یک روز و تو چهار ساعت از زمانیکه برای برپایی نمایشگاه نامه و سی دی عکس را دادیم به بنده پیام دادند که تایید شد ولی این نمایشگاه را در رشت اجازه ندادند و به ما گفتند هرگز نخواهید فهمید که چرا در مارلیک رشت قادر نیستید نمایشگاه برپا کنید ولی با این حال پیگیر هستم که این نمایشگاه را هم در رشت برگزار کنم و تا حدی هم پیش رفتیم ولی مطمئنا در رشت برگزار خواهیم کرد.

*هزینه ها چگونه بوده؟

هیچکس به ما کمکی نکرد.نزدیک به سه میلیون خرج کردیم و همه از جیب خودمان.پول قابهایمان فقط ۱میلیون و پانصدهزار تومان هزینه برداشته است.

*و صحبت آخر؟

برای من دوتا سوال پیش آمده .اول اینکه فرهنگ دوستان انزلی چرا تشریف نیاوردند و دومی اینکه مسئولین چرا نیامدند. حداقلش این که دوستانی که پیج های اینستاگرامی و کانال های تلگرامی دارند و این همه گل و بلبل و تصادف ، عکس های کج و… میگذارند حتی چارچوب عکس را نمی شناسند.چون اینستاگرام بزرگترین خیانت را به دنیای عکاسی کرد و دلیل نمی شود هر عکسی که میگیریم خوب باشد .مشکل این هست که ۹۰ درصد عکسهایی که میبینیم عکس نیستند و این قاب تهی از محتواس. وقتی آنها ارزش دارد چرا کارهای هفت جوانی که یک سال زندگیشان را صرف این کا ر کردند تا بتوانند نمایشگاه داشته باشند.

گفتنی است که در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه سید محمد احمدی فرماندار ، محمدرضا قربانی معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری لاهیجان و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان حضور داشتند.

 

عکس:  پریناز فتاحی ، علیرضا کی نژاد ، امیر چکمه دوز ، آرین دباغ ، آرتمیز صیادچمنی و پوریا عبدالپناه

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد