نسخه موبایل
آذر ۲۵, ۱۳۹۵ 234698 اجتماعی خبر گیلان
با حضور نوبخت؛

آغاز نخستین همایش باز شناسی نقش کسما در نهضت جنگل

نخستین همایش باز شناسی نقش کسما در نهضت جنگل دقایقی پیش با حضور نوبخت، معاون رئیس جمهور در انزلی آغاز شد.

به گزارش گیل خبر،  همایش بازشناسی نقش کسما در نهضت جنگل، امروز(۲۵ آذر) با حضور نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در دهکده ساحلی انزلی آغاز شد.

این همایش با هدف بررسی موضوعات مغفول مانده مانند شناسایی میرزاحسین کسمایی، نقش‌آفرینان نهضت جنگل در کسما، دلیل انتخاب منطقه کسما برای نهضت جنگل، پرداختن به زندگینامه ۲۷ نفره هیات اتحاد اسلام و نقش مناطق همجوار کسما برگزار می شود.

۳۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد که ۱۸ مقاله از سوی داوران منتخب شده و هشت مقاله با محورهای بررسی زمینه ها و پیدایش زمینه های شکل گیری و جاگزینی جنبش جنگل در کسما، بررسی محتوایی سیاسی و اجتماعی نشریه جنگل، رویکرد سیاسی و خاستگاه فرهنگی میرزا حسین خان کسمایی، زندگی نامه سیاسی و فرهنگی میرزا حسین خان کسمایی، کسمایی ها در شورای اتحاد اسلام، نگاهی به کتاب یادداشت های حاج احمد کسمایی، کسما در ادبیات معاصر و نقد و بررسی نقش مردم آلیان در نهضت جنگل از جمله مقالاتی هستند  پس از مراسم افتتاحیه توسط نویسندگان ارائه می شود.

گفتنی است، «کسما» در دوره نهضت مشروطه از جمله چند آبادی کوچک گیلان بود که در حرکت‌های مشروطه‌ خواهی شاهد تحولاتی در این منطقه هستیم. یکی از چهره‌های ممتاز کسمایی که پشتیبانی مادی زیادی از نهضت داشت «حاج احمد کسمایی» است که این تاجر بعدها مرد شماره دو نهضت می‌ شود. از حاج احمد کسمایی، هم می‌توان فهمید که کسما پیش از جنبش جنگل، ۴۰ سال مرکز نشر آزادی‌ خواهی در گیلان بوده است.

با توجه به پیشینه ارزشمند سیاسی و اجتماعی و اقتصادی کسما و اهمیت کربلایی ابراهیم بزاز کسمایی و برادرش حاج احمد کسمایی و به استناد نوشته های صادق مهرنوش و میر احمد مدنی نهضت جنگل در کسما تشکیل شد.

شبستان

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد