نسخه موبایل
مهر ۱۴, ۱۳۹۵ 217738 اجتماعی خبر گیلان یادداشت
وحید مرادی

آفتی که بر زیتون رودبار نشسته است!

امروز باغدار و کشاورز رودباری به جای نگاه به بازار جهانی یا افزایش درآمد به آفتی می اندیشد که از سال ۸۵ به طور قاچاق وارد کشور شد.

گیل خبر/وحید مرادی

اگر در هر کجای کشور نام میوه زیتون را بر زبان جاری کنید و در این خصوص به بحث بنشینید به طور یقین از رودبار خواهید شنید. آمار نشان می دهد: زیتون شهرستان رودبار با ایجاد اشتغال برای ۱۲۰۰۰هزار نفر، ۸۰ درصد اقتصاد این منطقه را تشکیل می دهد . ارزش ریالی زیتون برداشت شده در شهرستان ۹۷۵ میلیارد ریال ذکر شده است. که صد البته نقش جغرافیایی رودبار در مسیر مواصلاتی تهران –رشت در پر رنگ شدن این بازار قابل انکار نیست. حال وجود این پتانسیل ها را در کنارارزش ۲۴ میلیارد یورویی سالانه تجارت جهانی زیتون قرار دهیم.

ما کجای این بازار پر سود ایستاده ایم؟

images
اما امروز باغدار و کشاورز رودباری به جای نگاه به بازار جهانی یا افزایش درآمد به آفتی می اندیشد که از سال ۸۵ به طور قاچاق وارد کشور شد. آفت مگس زیتون با تغذیه از گوشت این میوه باعث ریزش میوه قبل از برداشت و کاهش کیفیت روغن می شود به همین علت باغداران ترجیح می دهند با برداشت زودتر از موعد زیان های وارد شده را به حداقل برسانند. هر چند سازمان جهاد کشاورزی کارت های زرد و تله های زیتون رایگان عرضه کرد اما توفیق لازم حاصل نشد؛ چرا که کامیابی در این طرح مستلزم تکمیل پیش نیازهای آن بود.از سوی دیگر وجود باغات قدیمی و کم ثمر دیار زیتون سبب ساز کاهش محصول برداشت زیتون شدند.
واردات بی رویه روغن زیتون از مبادی غیر قانونی یکی دیگر از مشکلاتی است که می توان به آن اشاره داشت. مشکل از آنجا شروع شد که بعضی از سودجویان با اطلاع از کمبود و نیاز بازار با واردات روغن زیتون بی کیفیت قاچاق، آسیب های جبران ناپذیری بر پیکره بازار محصول اصلی شهرستان وارد کردند که از نظایر آن می توان به ورود آفت مگس زیتون اشاره کرد.
مشکل تامین آب کشاورزی:
کشاورزان رودباری بارها در خصوص مشکل تامین آب کشاوری و سهم درختان خود از سفید رود گفته اند اما مسئولان استانی در این خصوص تا کنون واکنش خاصی نشان نداده، این مهم حتی انتقاد امام جمعه شهرستان را هم به همراه داشت: ما در کنار گنج نشسته ایم، گرسنه ایم و در کنار آب هستیم اما تشنه ایم..
نقش جهاد کشاورزی:
یکی از اصلی ترین متولیان حوزه زیتون سازمان جهاد کشاورزی است که به بهانه های مختلف با فرهنگ سازی باغداران زیتون را به سوی مبارزه با آفت آن سوق دهند. به عنوان نمونه شعبان نژاد مدیر سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفتگویی با صداوسیمای استانی بیان داشت: من دولتی ام من که نمی توانم بروم باغ مردم را سمپاشی کنم صد البته راهکار فرهنگ سازی می تواند بخشی از راه حل باشد اما نه تمام آن…
و کلام پایانی باتوجه به برنامه ششم توسعه چند راهکار احتمالی ارائه می گردد:
۱) توجه ویژه به میوه زیتون از طریق تحقیقات،آموزش ونظارت
۲) تسریع در بخش جوانسازی و اصلاح درختان زیتون شهرستان
۳) توجه به بازاریابی زیتون : یعنی اینکه تولید مبتنی بر نیاز بازار باشد.
۴) ایجاد برند تا همگان زیتون و محصولات زیتونی شهرستان را به آن نام بشناسند تا اعتماد و اصالت آن از این طریق شناخته شود.

گیل خبر:انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx