نسخه موبایل
مرداد ۳۰, ۱۳۹۵ 204256 خبر
اختصاصی/ نگاهی به وضعیت کارخانه تولید لوله های بتنی در گیلان از زبان مدیران آن ؛

بدون کمک شهرداری رشت احتمال تعطیلی کارخانه می رفت/ اولویت خرید مشاوران مسئولان خارج از استان است/ کارگران ۵ ماه حقوق نگرفته اند و لوله ها سال ها دپو شده است

، یکی باید توضیح دهد که چرا در سال ۹۰ از ما لوله می خرند ولی اکنون می گویند از جی آرپی فارس بخرند، چرا مسئولان استان ما بر این تاکید نمی کنند که این کارخانه رو پا بمانند، چرا باید دنبال ابطال مناقصه باشند؟

اختصاصی گیل خبر/ سامان بدر: این روزها در سطح شهر رشت مردم لوله های بتنی بزرگی را مشاهده می کنند که در  طرح جمع آوری آب های سطحی به کار برده می شود. لوله های بتنی که قرار است یکی از مهم ترین مشکلات چند دهه اخیر شهرستان رشت را حل کند.

این لوله های بتنی متعلق به شرکت تولیدی «کانال پیش ساخته لوله و قطعات بتنی گیلان» است . شرکتی که ۲۶ درصد سهام آن  متعلق به شرکت آب و فاضلاب شهری و بقیه متعلق به کارکنان کارخانه  و بخش خصوصی است.

_MG_1863

تولد دوباره با کمک شهرداری رشت 

شاید بتوان طرح جمع آوری آب های سطحی در سطح شهر رشت توسط این کارخانه را تولد دوباره این واحد تولیدی دانست. زیرا به زعم پرویز گلریز رئیس هیات مدیره  و مدیر عامل سابق چوکا و اکبر درزی مدیرعامل این شرکت موجبات عدم تعطیلی آن ها را بوجود آورده است. پرویز گلریز در این رابطه می گوید:  از شهردار محترم رشت سپاسگزاریم زیرا بدون کمک های آن ها در پروژه جمع آوری آب های سطحی  احتمال تعطیلی این   واحد تولیدی مانند کارخانه های دیگر لوله سازی می رفت و  من به نمایندگی از بیش از ۲۰۰ نفر کارکنان این واحد از ایشان و مجموعه شهرداری رشت تشکر می کنم.

شرکت تولیدی کانال پیش ساخته لوله و قطعات بتنی گیلان در سال ۱۳۵۶ به بهره برداری رسید. اهداف ابتدایی این واحد تولیدی کانال آبرسانی به ۱۸۰۰ کیلومتر در گیلان بود که بعد از این سال ها کمتر از ۵۰ درصد مورد بهره برداری قرار گرفته است. در سال ۶۶ این شرکت لوله های تحت فشار آبرسانی به روش گریز از مرکز را در مدار تولید خود قرار داده است که  صدها کیلومتر کانال و لوله گذاری در استان توسط این واحد انجام گرفته است.

اما این واحد تولیدی در حال حاضر با مشکلات بسیار زیادی رو به رو است، بسیاری از لوله های تولیده شده بلا استفاده مانده و کارگران با حقوق های معوقه زیادی دست به گریبان هستند.  پرویز گلریز در این رابطه می گوید: تا پیش از سال ۹۳ بیش از ۳۶۰ نیرو در اینجا مشغول به کار بودند که  در دوسال اخیر به دلیل تنگاهای اقتصادی حدود صد نفر از نیروها تعدیل  و ۵۰ نفر بازنشسته  شدند ودر حال  حاضر حدود  ۲۲۰ نفر مشغول به کار هستند.

گلریز در ادامه می گوید: به دلیل افزایش هزینه ها ترابری به خارج از استان  ممکن نیست، عمده محصولات ما در داخل استان قرار می گیرد محصولات ما با رضایت کامل مشترکان همراه بوده است. ما به جهت روش متفاوت از واحدهای تولیدی متفاوت حداکثر ۱۶۰ متر کیلومتر میتوانیم تولید داشته باشیم که بسیار می تواند مثمر ثمر باشد و در شرکت های  آب منطقه ای  ، آب فاضلاب شهری و جهاد کشاورزی  نیز می تواند مورد استفاده قرار می گیرد.

پرداخت معوقه ۵ ماه حقوق کارکنان کارخانه / افتتاح دو واحد تولیدی جدید 

_MG_1852

رئیس هیات مدیره این کارخانه تولید لوله های بتنی به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق کارگران اشاره   و بیان داشت: که حتی اگر با استفاده از تسهیلات بانکی نیز باشد  این کار در نیمه اول شهریور ماه معوقات خودمان را پرداخت کنیم و امید توسعه  این واحد تولیدی را نیز داریم،   ضمن آن که در نظر داریم در سال ۹۵  دو واحد تولیدی خط تولید لوله های ویبره ای و جداول بتنی و سنگ بلوک های بتنی را  راه اندازی کنیم.

اکبر درزی مدیرعامل کارخانه نیز در ادامه سخنان پرویز گلریز  با تشکر از استانداری گیلان و نهادهایی چون آب و فاضلاب ، آب منطقه ای و جهاد کشاورزی گفت: ما از همه آن ها به خاطر حمایت های  آن ها سپاسگزاری می کنیم، ولی بعضی مدیران استان ما محصولات بیرون از استان را در اولویت قرار می دهند،  برای اینکه بعضی مشاوران آن ها بیرون از استان هستند و برای همین اولویت های آنها کارخانه های خارج از استان است، در حالی که بسیاری از مدیران شرکت در گذشته اولویتشان محصولات داخل شرکت بود، این معضل باعث شده این شرکتی که زیر مجموعه همین شرکت ها است و آن ها در واقع  سهامدار نیز هستند  نتواند حق و حقوق پرسنل خودش را تامین کند. وی در ادامه گفت: نوع لوله ما در اروپا هم مصرف می شود و در ایران  نوع لوله ما تنها در اصفهان انجام می شود، . قیمت ما نیز مطمئنا گرانتر نیست، ولی  وقتی اعتبار از سوی تهران تزریق می شود آن ها تاکید می کنند  باید از نوع لوله های خاصی استفاده  شود  و این باعث میشود که به خارج از استان برای خرید بروند.

تغییر لوله های سد بیجار از بتنی به جی آرپی فارس 

_MG_1826

پرویز گلریز با اشاره به سد شهر بیجار و تغییر لوله بتنی به لوله جی آر پی که از فارس خریداری می شود نیز بیان داشت: در  سد شهر بیجار ما هزاران میلیارد سرمایه گذاری می کنند ولی  هنوز مردم شهر رشت نمی توانند از برکت این سد بهره مند شوند، چون لوله گذاری آن انجام نشده است. وی ادامه داد: ۵ سال قبل در  همین سد بیجار قراردادی تنظیم شد و  یک قرارداد ۲۵ درصد پیش قرارداد گرفتیم و  محصولش را تولید کردیم که  بخش اعظمی از آن دپو شده است چون  خط  تولید آن را از لوله بتنی به لوله جی آر پی تغییر داده اند که از کارخانه استان فارس تولید می شود.  وی افزود: با این کار مناقصه را تغییر می دهند  و با وجود این که قیمتش ۴۰ درصد کمتر است باز هم  مشاور مصر بر ادامه آن است.

رئیس هیات مدیره این واحد تولیدی افزود: لوله های فولادی پوسیده می شوند ولی لوله بتن پوسیده نمی شود،  ولی ما میبینیم که علی رغم مناقصه ای که برگزار شده و شرکت بخشی از پولش را گرفته اجرا نمی شود ، یکی باید توضیح دهد که چرا در سال ۹۰ از ما لوله می خرند ولی اکنون می گویند از جی آرپی فارس بخرند، چرا مسئولان استان ما بر این تاکید نمی کنند که این کارخانه رو پا بمانند، چرا باید دنبال ابطال مناقصه باشند؟

گلریز همچنین بیان داشت: زمانی  استاندار سابق مازندران خواستند یک واحد تولیدی به نام   گیلانی ها در جاده هراز بگذارند اما مازندرانی ها اجازه ندادند که به نام گیلان چنین واحدی ساخته شود و در عرض چند ساعت تابلوی شرکت را پائین کشیدند.

به پرداخت حقوق کارکنان راضی هستیم

وی ادامه داد: ما به دنبال سودآوری نیستیم ، همین که حقوق کارکنان پرداخت شود ما راضی هستیم، ما این آمادگی را برای پروژه های بزرگ استان داریم که انجام دهند.

امروز حاضریم جنس بدهیم  و در قبال  محصولی که می دهیم  پولش را پرداخت کنند. وی در پایان گفت:  اگر شرکت آب و فاضلاب, جهاد کشاورزی و آب منطقه ای اولویت خود را در خرید محصولات استان قرار دهند این شرکت علاوه بر این که می توانند تولیدات خود را دو برابر کنند حقوق پرسنل نیز پرداخت  می کند، البته این مدیران بارها حمایت کردند و ما از آن ها سپاسگزاریم ، اما انتظار ما این است که به جهت نوع و روش تولید این را بهانه عدم همکاری  قرار ندهند، البته آقای شعبان نژاد مدیر جهاد کشاورزی قول داده اند که در نیمه دوم سال از این واحد تولیدی استفاده شود.

بیم و امید آینده 

آن چه از گفته های مدیران شرکت تولیدی کانال پیش ساخته لوله و قطعات بتنی گیلان مشخص است بیم و امیدهای زیادی است که آن ها  دست به گریبان هستند. عمده درخواست آن ترجیح آن است که محصولاتشان به محصولات استان های دیگر ترجیح داده شود تا بتوانند این واحد تولیدی را با کارکنان آن حفظ نمایند. هرچند آن ها در نظر دارند این شرکت را توسعه دهند  و زمینه سازی آن نیز صورت گرفته است اما آن چه در این واحد تولیدی بیشتر از هر چیزی به چشم می خورد لوله های دپوشده ای است که گوئی سال ها بلا استفاده مانده اند و کسی علاقه ای به خرید آن ندارد.

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx