نسخه موبایل
تیر ۶, ۱۳۹۵ 189141 خبر فرهنگی گیلان
زندگی آرسن میناسیان از زوایای مختلف؛

انتشارکتاب «سایه مسیح» به کوشش نویسنده ارمنی- گیلانی

کتاب سایه مسیح با کوشش ایساک یونانسیان منتشر شد.

به گزارش گیل خبر، این کتاب زندگی نامه نیکوکار به نام ایرانی-ارمنی، دکتر آرسن خاچاطور میناسیان، بنیانگذار اولین آسایشگاه سالمندان و معلولین ایران و خاورمیانه و بنیانگذار اولین داروخانه شبانه روزی ایران در رشت است.

سایه مسیح

دکتر آرسن خاچاطور میناسیان از نیکوکاران به نام ایرانی-ارمنی است که در اعتلای نام گیلان و شهر رشت شهرت فراگیری داشته و نزد مردم رشت ارج و احترام ویژه ای دارد. او در سال ۱۲۸۵ خورشیدی در شهر رشت به دنیا آمد و در روز چهاردهم فروردین ۱۳۵۶ خورشیدی در حین خدمت به معلولین در آسایشگاه چشم از جهان فرو بست. این ارمنی گیلانی با تلاش برای ایجاد کارهای خیرخواهانه تا آن جا پیش رفته بود که پس از مرگش و برای اولین بار در ایران یک شهر برای یک غیر مسلمان تعطیل و از سوی امام جمعه عزای عمومی اعلام شد. مردم به او القابی چون سایه مسیح، مسیح گیلان و ارمنی مسلمان دادند و تا به امروز از او به نیکی یاد می کنند.

در مورد کتاب: او که بود؟ آیا واقعاً یک قدیس بود؟

نویسنده در فصل نخست این کتاب به زندگی نامه دکتر آرسن میناسیان و چهره اعتقادی او و نیکوکاری هایش پرداخته و در فصل دوم خاطرات و نوشته های آشنایان آن مرحوم را به همراه اشعاری که در وصف او سروده شده گنجانده است. نویسنده در بخش پایانی نیز ضمن یادآوری قول های داده شده از سوی مسئولان محلی و ملی در قدردانی از این نیکوکار خواستار پیگیری جدی مسئولان شده است. این کتاب در ۱۰۰۰ نسخه و ۱۶۰ صفحه و با قیمت ۸۰۰۰ تومان از سوی نشر معارف به چاپ رسیده است. این کتاب را می توانید از دفتر موسسه ترجمه و تحقیق هور در تهران و همچنین کتابفروشی های معتبر شهر رشت تهیه کنید.

گفتنی است ایساک یونانسیان، از هموطنان ارمنی، متولد سال ۱۳۵۵ در شهر رشت است. وی پژوهشگر مسائل قفقاز و ترکیه است و در این حوزه تالیفات و مقالات متعددی را به چاپ رسانده است.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.
  1. محمد علی امیرگل بهمن ۸, ۱۳۹۵ ۶:۵۱ ب.ظ

    باسلام درکتاب ایشان اشتباهاتی به سهو وجود دارد که در صورت داشتن شماره تماس خدمت ایشان یاد اور می شدم

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد