نسخه موبایل
خرداد ۲, ۱۳۹۵ 180019 اجتماعی اقتصادی خبر گیلان
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد:

سرمایه‌گذاری ۹۶۲ میلیارد تومانی در مجتمع بندری کاسپین

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از سرمایه‌گذاری ۹۶۲ میلیارد تومانی در مجتمع بندری کاسپین در این منطقه خبر داد.

به گزارش گیل خبر، رضا مسرور عصر دیروز در جریان بازدید از بندر در حال احداث کاسپین با اشاره به سرمایه‌گذاری ۵۲۸ میلیارد تومانی در اسکله، موج‌شکن و تقاطع، آزادسازی، راه‌آهن و چهار خط در حال احداث در این بندر اظهار کرد: مبلغ ۲۷۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی برای احداث بندر مذکور قرارداد بسته شده است.

وی به انعقاد قرارداد ۱۵۹ میلیارد تومانی با بخش خصوصی خارجی برای اجرای پروژه‌ها در مجتمع بندری کاسپین اشاره کرد و افزود: در مجموع ۹۶۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌ها در مجتمع بندری کاسپین در حال انجام است.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه مجتمع بندری کاسپین با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی آغاز شده است، تصریح کرد: در دور دوم سفرهای استانی دولت دهم، ساخت مجتمع مذکور در محدوده سازمان منطقه آزاد انزلی به تصویب رسیده است.

مسرور از اجرای طرح احداث موج‌شکن‌های مجتمع بندری کاسپین از سال ۸۸ خبر داد و بیان کرد: در مدت پنج سال تا سال ۹۲ پروژه مذکور تنها ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و از سال ۹۱ به صورت بلاتکلیف رها شده بود.

وی به مطالعات مهندسی ارزش و کاهش یک‌هزار میلیارد ریالی قیمت تمام شده برای فعال کردن پروژه مذکور اشاره کرد و گفت: از آبان‌ماه سال ۹۲ تاکنون موج‌شکن شرقی ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیشرفت موج‌شکن غربی ۶۰ درصد است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به احداث یک پست اسکله در مجتمع بندری کاسپین، خاطرنشان کرد: تا پایان امسال عملیات اجرایی احداث پست اسکله مذکور به اتمام می‌رسد.

مسرور به مطالعات و عملیات اجرایی چهار پست اسکله جدید توسط بخش خصوصی در مجتمع بندری کاسپین اشاره کرد و یادآور شد: عملیات اجرایی چهار پست اسکله مذکور با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۳۵۰ میلیارد تومان برای احداث پنج پست اسکله در مجتمع بندری کاسپین سرمایه‌گذاری شده است، اظهار کرد: بندر کاسپین پس از پروژه پل خلیج فارس بزرگ‌ترین پروژه عمرانی زیرساختی در مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، طراحی بندر کاسپین را با رویکرد صادراتی عنوان کرد و افزود: مجتمع بندری کاسپین تبدیل به هاب دادوستد راهبردی ترانزیت کالا در دریای خزر می‌شود.

مسرور با تأکید بر فعال‌سازی کریدور نوستراک به منظور ترانزیت کالا، بیان کرد: مجتمع بندری کاسپین در ۲۲ پست اسکله شامل ترمینال‌های تجاری، نفتی و صنایع دریایی احداث می‌شود و ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۱۵ میلیون تن کالا را دارد.

وی به توانایی پهلوگیری کشتی‌های با ظرفیت ۱۲ هزار تن در بندر کاسپین اشاره کرد و گفت: ساختمان اداری، انبارها، محوطه نگه‌داری کالا، منطقه نگه‌داری کالای فله‌ای مایه، منطقه نگه‌داری کالای فله خشک، منطقه کانتینری، منطقه نفتی و صنعتی، بخش پارکینگ، ترمینال مسافری و محوطه حمل و نقل ریلی در مجتمع بندری کاسپین احداث می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه مجتمع بندری کاسپین از نوع بندر نسل سوم با تکنولوژی و امکانات دریایی جدید است، تصریح کرد: مجتمع بندری کاسپین از پسکرانه ۵۰۰ هکتاری برخوردار است.

مسرور متذکر شد: مجتمع بندری کاسپین می‌تواند خدمات پشتیبانی انبارداری، فرآوری و توزیع کالا را ارائه کند ضمن اینکه ایجاد صنایع دریایی کشتی‌سازی و فعالیت‌های دارای ارزش افزوده کالا از دیگر قابلیت‌های این مجتمع بندری است.

فارس

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد