نسخه موبایل
بهمن ۲۳, ۱۳۹۴ 152734 اجتماعی خبر فرهنگی گیلان
نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران خبر داد:

مشاور پروژه بازآفرینی رشت برنده جایزه یونسکو شده است

پلشیر، مشاور پروژه بازآفرینی شهر رشت در سال ۲۰۰۲ برنده جایزه‌ای از یونسکو شده است.

به گزارش گیل خبر، این شرکت در سال ۲۰۰۲ به خاطر حفظ و حراست از خانه تاریخی پلشیر موفق به دریافت این جایزه شد.
در همین راستا، یکشنبه گذشته مقامات رسمی یونسکو و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران در تهران گردهم آمدند تا با جوایز آسیا پاسفیک بخش خصوصی را به حفظ میراث فرهنگی ایران تشویق کنند. iranarchitects-news-94-10-05-01
استر کیش لاروش، نماینده دفتر منطقه‌ای یوسکو در تهران گفت که انگیزه اهدای این جایزه، عوارض جانبی توسعه‌ سریع اقتصادی در منطقه آسیا پاسفیک که منجر به نابودی مکان‌های تاریخی و جایگزینی قارچ‌گونه ساختمان‌های جدید است.
کیش لاروش توضیح داد که پروژه‌هایی که ارزش تاریخی بیش از ۵۰ سال دارند و در ۱۰ سال گذشته تکمیل شده باشند، در طبقه‌بندی محافظت قرار می‌گیرند.
خانه‌ها، ساختمان‌های تجاری، شهرها و روستاهای تاریخی، مراکز میراث باستان‌شناسانه و چشم‌اندازهای فرهنگی همه نمونه‌هایی از پوژه‌های مذکور هستند.
او همچنین گفت: این جوایز از حراست از فرهنگ با استفاده از تکنیک‌ها و رویکردهای مناسب حمایت می‌کند.
از سال ۲۰۰۰ که برای اولین بار این جایزه تاسیس شد، چهار پروژه ایرانی برنده این جایزه شده‌اند: خانه پلشیر در جلفای اصفهان (۲۰۰۲)، خانه زرگر یزدی (۲۰۰۴)، کاروانسرای زین‌الدین (۲۰۰۵)، دژ سریزد هر سه در یزد برنده جایزه یونسکو شده‌اند.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد