نسخه موبایل
مهر ۱۶, ۱۳۹۴ 119969 اجتماعی خبر سیاسی
رئیس قوه قضاییه:

خلأ عظیم در علوم انسانی/در دانشگاه‌ها به روی افکار غربی باز است

رئیس قوه قضاییه، بابیان اینکه علوم انسانی غربی هجوم خود را در کشور آغاز کرده است، گفت: متأسفانه خلأ عظیمی در علوم انسانی داریم.

به گزارش گیل خبر، آیت الله صادق لاریجانی آملی صبح پنجشنبه در دومین روز اجلاسیه جامعه مدرسین قم در ساری، بابیان اینکه مقوله های زیادی در روزگار وجود دارد که عالمان باید آن را تبیین کنند گفت: علاوه بر تحصیل احکام شرعی، مسئله معارف دینی بسیار مهم است.

وی بابیان اینکه امروز با هجوم افکاری برای تضعیف مبانی عقیدتی مواجه هستیم گفت: امروز علوم انسانی غربی هجوم خود را در کشور آغاز کرده است و ما آن مفاهیم را در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی، بابیان اینکه در روانشناسی همان توصیه‌های برگرفته از مبانی و اندیشه غربی‌ها تدریس می‌شود، گفت: عالمان دینی باید روی مبانی فکری و انسانی کار کرده و پرسش‌های جامع مطرح کنند.

رئیس قوه قضاییه بابیان اینکه دین طبق نظر مارکس افیون جامعه به شمار می‌رود تصریح کرد: متأسفانه در دانشگاه‌ها بر روی افکار غربی باز است درحالی‌که نگاه افکار غربی به انسان خاص است اما نگاه قرآن و پیامبر اسلام(ص) به انسان متفاوت است.

رئیس قوه قضاییه، با تأکید بر اینکه علوم انسانی نیازمند یک اقدام عظیم و عمیق است، مسئله تبلیغ را کار اصلی انبیاء الهی برشمرد و گفت: شیوه‌های سنتی تبلیغ مانند منبرها و مساجد بسیار مهم است و باید آن را حفظ کرد و غنا بخشید.

وی بابیان اینکه اکتفا کردن به شیوه‌های سنتی تبلیغ مناسب نیست یادآور شد: روی آوردن به شیوه‌های مدرن تبلیغ خوب است و انحصار شیوه‌های سنتی تبلیغ مناسب نیست.

آیت الله لاریجانی آملی تصریح کرد: هنر روش و ابزاری برای بیان مباحث عمیق توحیدی و معرفت نفس است که می‌توان آن را عرضه کرد و غفلت از آن، غفلت از یک ابزار مهم تبلیغی است.

وی تعامل با جامعه هنری و هنرمندان را برای استفاده از ابزارهای هنری برای بیان معارف مهم برشمرد.

رئیس قوه قضاییه، اجرای قوانین دینی را اصلی مهم دانست و گفت: نظام اسلامی یک نظام بی‌نظیر و یکتا با معماری بنیان‌گذار انقلاب اسلامی است و مردم‌سالاری دینی در کشور محقق شده است.

نظام قضایی ایران یکتا و بی‌نظیر است

آیت الله لاریجانی آملی، نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران را در جهان یکتا و بی‌نظیر دانست و گفت: در هیچ نظامی شاهد آن نیستیم که رئیس قوه قضاییه از قوه مجریه مستقل باشد و این امر به برکت ولایت‌فقیه و نظام یکتای جمهوری اسلامی است.

وی تصریح کرد: در نظام مقدس که بر اساس اندیشه الهی بناشده است علاوه بر ولی‌فقیه، رئیس قوه قضاییه، خبرگان رهبری و دادستان باید مجتهد باشند و اصول فقهی را بدانند.

آیت الله لاریجانی با عنوان اینکه نظام جمهوری اسلامی محتاج اموری است که روحانیت مصداق آن است، تصریح کرد: روحانیت در امور مختلف نقش اساسی دارد.

وی با اشاره به اینکه در جریان فتنه ۸۸ مقام معظم رهبری بر بصیرت داشتن تأکید زیادی داشته‌اند گفت: کسانی در فتنه بودند که سالها با حضرت امام راحل کارکرده اما در جریان فتنه نتوانستند راه درست را تشخیص دهند.

رئیس قوه قضاییه، بابیان اینکه در یک دوره‌ای، جبهه، شهادت و ایثار در حال فراموشی بود گفت: این‌ها همه از موارد نفوذ دشمن بوده است.

وی گفت: نظام جمهوری اسلامی بر اساس نص قانون اساسی بر اساس توحید است و دولت موظف است تمامی ابزار و وسیله را برای ارتقای فضایل مهیا کند، این نظام بر اساس مقوله های دینی شکل‌گرفته است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه در جریان فتنه ۸۸ همه دنیا از تمام ابزار و نفوذ استفاده کردند تا مردم را به خیابان‌ها بکشند تأکید کرد: خوشبختانه مردم بر اساس ایمان و تقوا به میدان آمده بودند و فتنه را جمع کردند.

بصیرت زایی وظیفه مهم روحانیون است

وی ارتقای بصیرت و بصیرت زایی را ازجمله وظایف روحانیان برشمرد و گفت: راه بصیرت امروز ولایت‌فقیه است، امروز شاخص عزت و افتخار و سربلندی کشور، ولایت‌فقیه است.

رئیس قوه قضاییه بابیان اینکه اگر محور ولایت‌فقیه نبود شاید اقتدار کنونی را نداشتیم افزود: مسئله اخلاق و تزکیه نفس بسیار مهم است و اجرایی شدن همه مسائل درگرو، پیاده شدن اخلاق است.

مهر

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx